· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

1% dla partii z podatku? Czy to żart?

     Eliza Olczyk, w artykule „Palikot marzy o procencie” (Rzeczpospolita z 18-01-2012 r.)  poinformowała, że Ruch Palikota zamierza złożyć w Sejmie  projekt ustawy, dzięki któremu obywatele mieliby możliwość  przekazywania 1% swoich podatków na partie polityczne, przy jednoczesnej likwidacji  bezpośredniej  dotacji dla partii z budżetu państwa.   Drugi  1% szedłby na organizacje pożytku publicznego  a trzeci 1% procent na Kościół. Odpisy nie byłyby obligatoryjne i gdyby ktoś nie chciał wspomagać partii czy kościoła to mógłby odpisywać tylko  1%  na organizacje pożytku publicznego.

     Jak komentują to politycy koalicji rządowej?.                                                

   Zacytuję tu za Rzeczpospolitą:… ”Janusz Palikot jest zamożnym człowiekiem, przyzwyczajonym do dużych pieniędzy i najwyraźniej zapragnął, by jego partia tez dysponowała ogromnymi sumami – śmieje się Waldy Dzikowski  z Platformy.- To pomysł  obliczony na odrzucenie , bo wiadomo, że w obecnej sytuacji budżetowej nie możemy pozwolić sobie na setki milionów złotych  odpisów podatkowych. Podobnego zdania  jest PSL. – Palikotowi  chodzi tylko o to, żeby było o nim głośno, a nie o rzeczywisty  efekt, skoro nie chce  nawet zmienić nazwy swojej partii, żeby nie stracić pieniędzy z budżetu – mówi Janusz Piechociński z PSL”.   A tak swoja droga  jest o co walczyć,  bo politycy  mogliby dostać tort  na kwotę  ok. 400 mln zł,  bo tyle dostają  organizacje pozarządowe. Nawet gdyby to było o połowie mniej,  a więc 200 mln zł, to jest o co walczyć,  bo w obecnie partie otrzymują  ok. 55 mln zł (PO- ponad 17,7mln zł, PiS- ponad 16, 5 mln zł, Ruch Palikota  prawie 7,5 mln zł a PSL i SLD po około 6,3 mln zł ). Jak podaje Eliza Olczyk w swoim artykule, w poprzedniej kadencji  Sejmu  dotacje dla partii zostały obcięte o 50% - od 2011 r. I to bezterminowo.

Komentarz

1)       Uważam, że domaganie się finansowania partii  z 1%  procenta  podatków obywateli  za humbug polityczny, a nie rzeczywistą chęć reformowanie polskiej sceny politycznej. I to z kilku powodów:

 a)uważam, ze tylko naiwni mogą przypuszczać, że partie będące poza Sejmem,  i liczące po kilkadziesiąt lub co najwyżej kilkuset członków (a w tym wiele tzw. martwych dusz ),  będą  brały udział w podziale tego finansowego tortu. Według mnie, jest to tort dla partii mainstreamowych i systematycznie będących w mediach.  Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: budżet, odpisy podatkowe, partie polityczne, podatki, Sejm, wybory
Autor: Krzysztof Mróź
Data: 20 stycznia 2012