· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Kontrowersje wokół wieku emerytalnego

Konferencję otworzył przewodniczący KP SLD Leszek MILLER a uczestnikami panelu byli: przewodniczący OPZZ Jan GUZ, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, posłanka Anna BAŃKOWSKA,  prof. Danuta KORADECKA Centralny Instytut Ochrony Pracy, prof. Leokadia ORĘZIAK – SGH. 

Następnie  udział w dyskusji wzięli, m. innymi,  przedstawiciele OPZZ, SLD, Partii Kobiet , RACJI  PL.

SLD proponuje rozważenie zorganizowania ogólnokrajowego referendum ws. reformy w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Polacy mieliby odpowiedz m.in. na pytanie, czy są za podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku.

Biorący udział  w referendum odpowiadaliby  na dwa pytania: 

1) Czy są za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67 roku życia                

2) Czy są za propozycją przejścia na emeryturę kobiet po 35 latach pracy, a mężczyzn po 40 latach pracy. Należy tutaj zaznaczyć, że byłaby to możliwość, a nie konieczność.

Z  przebieg konferencji można zapoznać się tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=jadrtJvyUwA&feature=player_embedded 

Dla mnie osobiście  najważniejsze były dwa elementy tej konferencji.

Pierwszy to wystąpienie prof. Leokadia ORĘZIAK – SGH która bardzo krytycznie  oceniła funkcjonowanie OFE uważając, że  udział w Funduszach to strata dla emeryta który dostanie mniejszą emeryturę.  

Drugi, to wyraźne pokazanie, że absurdalne jest podwyższanie wieku emerytalnego przy tak dużym bezrobociu i coraz mniejszej  liczbie miejsc pracy dla Polek i Polaków mających powyżej 50 roku życia.  
Tagi: bezrobocie, emerytura, OFE, partie polityczne, referendum
Autor: Krzysztof Mróź
Data: 23 stycznia 2012