· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Auta - odliczanie VAT-u

                    Auta - odliczanie VAT-u

Osoby planujące zakup samochodu "z kratką" muszą się pospieszyć

    Przedsiębiorca, który kupi lub weżmie w leasing samochód "z kratką" jescze przed zmianą przepisów planowaną na 1 stycznia 2011, odliczy cały VAT na dotychczasowych zasadach. Takie stanowisko potwierda ministersrwo finansów w odpowiedzi na interpelacje poselską nr 17 299.
   W związku z projektem zmiany ustaw o podatku VAT i o transporcie drogowym, przedsiębiorcy będą mogli odliczyć tylko 60% kwoty VAT, a nie jak dotychczas całą kwotę. Ponadto odliczyć odpodatku można będzie jedynie 6 tysięcy złotych.
Ograniczenia dotyczyć będą takich czynności prawnych jak: kupno, leasing i dzierżawa samochodów do 3,5 tony masy całkowitej.
    Ministerstwo Finansów potwierdziło, że nowela ma wejść w życie od początku nowego roku.

    Przedsiębiorcy, którzy zakupią samochód jeszcze w 2010 r., odliczą VAT na straych zasadach. Zgodnie z art. 86-88 ustawy o VATz 2009 roku oraz initepretacją ogólną MF z 2009 roku (PT 3/812/4/15/CZE/09/815). aby skorzystać z dotychczasowych przywilejiów wystarczy podpisać umowe jeszcze w tym roku. Wystawienie pierwszej faktury, jest zdarzeniem prawnym, które nie będzie wpływało na dalszy  tryb rozliczeń z fiskusem.  

   Należy pamiętać by rzeczoną umowę zarejstrować w urzędzie skarobowym najpóźniej do 30 dnia od wejścia w życie ustawy - a więc do 30 stycznia 2011 r. Przedsiębiorcy, którzy nie dokonają formlaności, rozliczą się według nowych zasad.  To znaczy, że stracą 40% podatku oraz będą mogli rozlicyzć jedynie 6 000 złotych VAT-u.
    Od nowego roku wygasa również prawo do odliczenia VAT od paliwa do napędu samochdów służbowych, służących do przewozu osób.
Tagi: 22% VAT, leasing, odliczanie podatku od zakupu pojzadu, prawo podatkowe, VAT, zakup pojazdu, zmiana ustawy o VAT
Autor: K. Ch.
Data: 18 października 2010