· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Termin na zwrot VAT

 

Minister Finansów, w odpowiedzi na interpelacje poselską nr 11416 wyraził zdanie, że termin na wydłużenie zwrotu nadpłaconego podatku VAT może wydłużony w każdym przypadku, gdy wymaga tego charakter sprawy. Termin maksymalnego wydłużenia nie jest objęty limitem.

W interpelacji poseł Jan Religa postulował by termin zwrotu nadwyżki ustawowo skrócić z 60 do maksymalnie 45 dni. Poseł wskazywał na uciążliwość obecnych norm dla przedsiębiorców, którzy nie mają pewności co do terminu otrzymania gotówki. Zdaniem posła sytuacja powoduje problemy z płynnością u przedsiębiorców, którzy dokonują dużych inwestycji.

W odpowiedzi minister wskazał, że skrócenie terminu mogłoby mieć negatywne skutki dla budżetu państwa oraz prowadzić do zwiększenia liczby nadużyć np. przez podawanie fałszywych faktur VAT. W odpowiedzi MF przypomniał również o możliwości złożenia zabezpieczenia na rzeczy w celu szybszego otrzymania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług.

Odpowiedź na pismo zawierała również odwołanie do art. 87 ust 6 ustawy o VAT, który stanowi o możliwości otrzymania zwrotu w terminie 25 dni pod warunkiem pełnego rozliczenia się z kontrahentami przed złożeniem wniosku o zwrot nadwyżki.
Tagi: budżet państwa, interpelacja poselska, Minister Finansów, VAT
Autor: K.CH.
Data: 30 stycznia 2012