· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Co Państwo wie o obywatelach?

Nabita sala Intraco dobitnie świadczyła o powadze problemu i społecznym zainteresowaniu. Kwestia prywatności nie jest nam obojętna, czego chyba nie rozumieją rządzący, zaskakiwani niepoważnymi zachowaniami młodych i niektórych, równie niepoważnych, starych.

Kompetentni prelegenci skupili się na trzech blokach zagadnień:

- Autonomia informacyjna jednostki w kontekście działań władzy publicznej

- Rejestry publiczne; proces tworzenia i zasady funkcjonowania

- Prawo do kontroli przetwarzania swoich danych; tryby dostępu, mechanizmy nadzoru

Otwierający konferencję Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, dr Wojciech Wiewiórowski, zaskoczył publiczność, nawiązując do daty 25  a nie 27 stycznia. Bowiem najważniejszym aktem zeszłego tygodnia nie było podpisanie ACTA, ale zapowiedź zasadniczej rewizji  unijnego prawa ochrony danych osobowych. Dyrektywę zastąpi kompleksowe rozporządzenie, które automatycznie stanie się prawem także u nas.

Kolizja między ACTA a zharmonizowanym unijnym prawem jest wielce prawdopodobna. Rodzące się wątpliwości stały u podstaw negatywnej opinii GIODO w sprawie podpisania umowy.

Dr  Wiewiórowski omówił syntetycznie kwestię informacji w rejestrach publicznych. Wskazał na zagrożenia wynikające z prawniczego niechlujstwa definicji ustawowych. Kardynalna definicja rejestru publicznego nie spełnia szkolnych wymogów logiki , spójności i precyzji. Natomiast doskonale oddaje intencję prawodawcy: rejestrem publicznym jest wszystko, co jakoś przypomina ewidencję/rejestr/katalog.  W efekcie w państwie  funkcjonuje 270 rodzajów zbiorów informacji, które można określić jako rejestr publiczny. Daje to dziesiątki tysięcy zbiorów informacji, nad którymi nie sposób zapanować.

A wszak art. 54 Konstytucji zapewnia wolność pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (także z rejestrów publicznych).

W tym kontekście należy pamiętać o nowych możliwościach, jakie daje technologia przetwarzania danych. Interoperacyjność systemów spowoduje masowy przepływ danych o obywatelu pomiędzy instytucjami, natomiast synergia skutkuje tworzeniem nowych informacji z już istniejących danych. Jednym z wrażliwych zagadnień staje się możliwość tworzenia profili osobowych jednostek lub grup społecznych. Witajcie w akwarium!

W podobnym duchu,  pełnym niepokoju o  zanik naszej prywatności, wypowiadali się kolejni znakomici prelegenci, m. in.  prof. Mirosław Granat z Trybunału Konstytucyjnego,  prof. Grażyna  Szpor z  Uniwersytetu Kard. St. Wyszyńskiego,   Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar z Helsińska Fundacja Praw Człowieka.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: ACTA, GIODO, HFPC, prywatność, rejestry publiczne, RPO
Autor: red.
Data: 31 stycznia 2012