· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

NSA: interpretacje podatkowe bez limitu

 

    Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że prawo do wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej nie jest limitowane. Oznacza to, że w jednej sprawie można zadać zwrócić się z dowolną liczbą wniosków, nawet jeżeli pytanie było już przedmiotem wcześniejszej interpretacji wobec tego samego podmiotu.

    Sprawa dotyczyła izby rolniczej, której pytanie związane było z odliczeniami w podatku PIT. Urząd Skarbowy wydał interpretacje niekorzystną dla izby, mimo wskazania we wniosku wyroku NSA w analogicznej sprawie, który przyznał innej izbie prawo do odliczeń. Izba skarżącą wskazała, że interpretacja narusza przepisy już na poziomie konstytucyjnym ponieważ tworzy osobny stan prawny dla takich samych podmiotów. Sprawa trafiła do WSA w Kielcach.

    Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał żądania Izby jedynie w części i wskazał, że gdy miejsce ma  tożsamość przedmiotowa i podmiotowa sprawy, organ ma obowiązek zbadać dopuszczalność prowadzenia kolejnego postępowania. Jeżeli pytanie zawarte we wniosku o interpretacje dotyczy tego samego stanu faktycznego i prawnego, to nie można prowadzić kolejnego postępowania. Izba znów się odwołała.

    NSA nie podzielił stanowiska kieleckich sędziów i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Zdaniem sędziego Bogdana Lubińskiego w sprawach dotyczących interpretacji nie ma zastosowania zasada res iudicata. Tym samym organy skarbowe mają obowiązek udzielenia odpowiedzi na każde pytanie zwarte w indywidualnej interpretacji podatkowej, bez względu na to czy wcześniej była wydana odpowiedź na takie same pytanie. W uzasadnieniu sędziowie wskazali również, że nie jest relewantne czy interpretacja została wydana przed czy po 1 lipca 2007 r. Data 1 lipca 2007 jest związana z nowelizacją ordynacji podatkowej, w której m.in. zmieniono charakter indywidualnych interpretacji z decyzji na postanowienie.

    Sygnatura:  II FSK 1250/10
Tagi: interpretacja podatkowa, izba skarbowa, NSA, podatek, sygnatura, WSA
Autor: K.CH.
Data: 07 luty 2012