· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Równi i równiejsi?

Specjalne przywileje emerytalne dla ubezpieczonych w KRUS- ie?

     Rząd planuje przyznać ubezpieczonym w KRUS prawo do pięcioletniego okresu ochronnego umożliwiającego im przechodzenie na wcześniejsze świadczenia na obecnych zasadach. Inni pracownicy i przedsiębiorcy nie będą mieli takiej możliwości.

     Jak wszyscy wiemy rząd zapowiada  zrównanie wieku emerytalnego. W efekcie od przyszłego roku, co cztery miesiące wiek emerytalny będzie wydłużany o miesiąc. Konsekwencją takich decyzji będzie fakt, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają pracować do 67 roku życia. Dłużej aktywne zawodowo będą także osoby urodzone w 1948 roku, którym reforma emerytalna z 1999 roku gwarantowała możliwość przejścia na emeryturę na starych zasadach. Niby wszyscy równo, ale... rolników to nie dotyczy.

   Ze skierowanego do konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w tym rozwiązaniu jest wyłom stworzony specjalnie dla rolników. Dla tej grupy zawodowej przygotowano specjalny, 5-letni okres przejściowy, który obowiązywać będzie do końca grudnia 2017 roku. Tak jak obecnie, prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej będzie mieć rolnik po osiągnięciu 55 lat życia (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna). Osoba ta musi jednak być ubezpieczona przez co najmniej 30 lat i zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, przykładowo sprzedając lub przekazując swoje gospodarstwo dzieciom.
Tagi: KRUS, reforma emerytalna, rząd RP, Trybunał Konstytucyjny
Autor: A.K.
Data: 24 luty 2012