· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

MF: transkacje kartami w dół

            Coraz rzadziej się zdarza by władza chciała regulować ceny usług, jednak Minister Finansów wpadł na pomysł by wskazać maksymalną wartość prowizji za użycie terminali POS (urządzeń używanych do płatności kartami bankowymi). Prace legislacyjne mają dotyczyć tzw. opłaty interchange, czyli procent od wartości sprzedaży. Obecnie opłata wynosi 1,6% i jest dwukrotnie wyższa niż średnia UE.

            Maria Orłowska, wiceminister finansów zapowiedziała, że MF i rząd podejmą działania legislacyjne jeżeli rynek nie dostosuje się do soft law, które obecnie w jest domeną NBP oraz KNF.

            Ewentualna ustawa mówiłaby o maksymalnej wysokości prowizji pobieranej od akceptanta czyli np. sklepu lub punktu usługowego. Oczywiście propozycjom sprzeciwiają się banki, które zarabiają na opłatach interchange oraz firmy do których należą karty płatnicze, które z kolei uzyskują wynagrodzenie od banków.

            Obecnie NBP powołał zespół roboczy, którego celem jest wypracowanie nowych stawek interchange oraz zasad naliczania prowizji. W skład zespołu wchodzą banki, firma VISA, agenci rozliczeniowi oraz przedstawiciele akceptantów. NBP zaproponował by natychmiastowo obniżyć stawki do poziomu 1,1-1,2%, a następnie stopniowo sprowadzać je poziomu średniej UE.

            Już teraz zaczyna się zauważać niski spadek opłat na rynku. Zatem zapowiedź interwencji legislacyjnej może się okazać jedynie chwytem negocjacyjnym profesorów Belki i Rostowskiego.
Tagi: banki, MF, NBP, prowizje
Autor: K.CH.
Data: 01 marca 2012