· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Podatek od kopalin

 

    2 marca br., Sejm uchwalił ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Wcześniej natomiast wprowadził do niej piętnaście poprawek zgłoszonych przez PO. Ustawa przewiduje opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra.

    Poprawki wprowadzone przez Sejm obejmują głównie zmiany redakcyjne i legislacyjne. Mocne poparcie posłów uzyskała poprawka wyłączająca z podatku część urobku przekazywanego na cele badawcze. Konkretnie chodzi o nie więcej niż jedną tonę urobku rudy miedzi miesięcznie. Kolejną decyzją Sejmu było to, że minister finansów będzie musiał przygotować najpóźniej w ciągu dwóch lat informację na temat wpływu podatku na sektor wydobywczy. Zgodnie z uchwaloną  przez Sejm ustawą wielkość podatku, który wpłynie do budżetu będzie zależał od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania będzie stanowić ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

    Rząd przewiduje, że w tym roku wpływy z podatku od miedzi i srebra wyniosą 1,8 mld zł, jednak kalkulacje te przewidywały, że nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać od 1 marca 2012 r. Za uchwaleniem ustawy głosowało 231 posłów, 218 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, a  tymczasem  trafi do Senatu.
Tagi: Minister Finansów, podatek Sejm. Senat, rząd
Autor: A.K.
Data: 02 marca 2012