· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

PIT za 2013 bez ulg

            Zgodnie z zapowiedziami rządu, m.in. tymi zawartymi w expose premiera Donalda Tuska koalicja PO-PSL będzie mocno ograniczała ulgi i odliczenia podatkowe, szczególnie te dotyczące podatku PIT. Ministerstwo Finansów już przygotowało projekt, który od nowego tygodnia będzie przedmiotem konsultacji między poszczególnymi ministerstwami i stroną społeczną.

            Zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku podatkowego – oznacza to, że za 2013 rok zapłacimy wyższe podatki.

Jakie ulgi na pewno znikną?

            Nie ma większych wątpliwości co do tego, że w przyszłym roku podatkowym nie będzie można zmniejszyć kwoty opodatkowania o wydatki na Internet. Według danych prezentowanych przez Gazetę Wyborczą z tej ulgi korzystało około czterech milionów podatników, a w skali budżetu krajowego oznaczała ona zmniejszenie dochodów o ponad 400 milionów złotych. Dla podatnika oznaczała ona możliwość zmniejszenia kwoty podlegającej opodatkowaniu o 760 złotych rocznie – czyli więcej niż wynosi średnia roczna opłata za usługi internetowe. Jako ratio legis tej zmiany przedstawiciele MF podają popularyzację Internetu wśród społeczeństwo i brak potrzeby stymulacji tego rynku przez udzielanie ulg podatkowych.

Jakie ulgi ulegną zmianie?

            W założeniach projektu MF znajduje się nowelizacja sposobu przyznawania ulgi na dzieci, która była najpopularniejszą ulgą podatkową (niemal 4,5 mln beneficjentów ulgi). W skali całego kraju ulga oznaczała ponad 5,7 mld złotych ulg dla podatników, w skali jednostkowej było to 1112,04 zł rocznie od jednego dziecka. Od 2013 roku ulga nie będzie już dotyczyła osób, które płacą 32% podatek PIT czyli tych, którzy osiągnęli dochody wyższe niż 85 528 zł. Dla osób rozliczających się w pierwszym progu podatkowym (18%) czyli dla zdecydowanej większości ulga nie ulegnie zmianom. Również większe rodziny czyli te, w których wychowuje się dwójka lub więcej dzieci pozostaną z prawem do tzw. ulgi na dzieci.

            Ulga na dzieci zostanie jednak w pewnych wypadkach podwyższona. Stanie się tak gdy rodzic będzie posiadał trójkę lub więcej dzieci, bez względu na dochód. Wówczas ulga wzrośnie o 50% czyli do 1668,06 zł rocznie.

            Ministerstwo Finansów planuję, że wzrost dochodów budżetowych z projektowanej zmiany wyniesie około 150 milionów złotych rocznie. Zmianę sposobu przydzielania ulgi na dzieci popierają praktycy i teoretycy prawa podatkowego w tym m.in. dr Irena Ożóg oraz prof. Hanna Litwińczuk, która niejednokrotnie wytykała niedoskonałości obecnych rozwiązań podatkowych, w szczególności ulgi na dzieci.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: dochód, MF, prawo podatkowe, przychód, ulga
Autor: K.CH.
Data: 03 marca 2012