· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

ZUS nie będzie weryfikował źle wyliczonych emerytur i rent

 

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny art. 114 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który pozwala Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w nieograniczonym zakresie weryfikować prawomocne decyzje emerytalne i rentowe, czasami wydane na skutek własnego błędu. Przepis ten straci moc już z dniem ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.

 

Wyrok TK oznacza iż ZUS nie będzie ponownie ustalał prawa do emerytury lub renty, gdy wyłączną przyczyną nieprawidłowej decyzji w sprawie świadczeń był błąd ZUS – taką wiadomość przekazał Jacek Dziekan, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odnosząc się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

 

Jacek Dziekan twierdzi również, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego traktowany jest jako w pełni wiążący. "W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie ponownie ustalał prawa do świadczenia lub jego wysokości w przypadku, gdy po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń, wydanej przez organ rentowy, nie zostały przedłożone nowe dowody lub nie ujawniono nowych okoliczności, istniejących przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość, a wyłączną przyczyną nieprawidłowej decyzji w sprawie świadczeń był błąd organu rentowego" - poinformował Dziekan.
Tagi: emerytura, renta, Trybunał Konstytucyjny, wyrok, ZUS
Autor: A.K.
Data: 04 marca 2012