· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Rzecznik ETS: cena bez opłat ukrytych

 

            Pytanie prejudycalne niemieckiego sądu zadane Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości w Luksemburgu potwierdziło, że osoby sprzedające usługi turystyczne powinni zawsze ujawniać prawdziwą cenę usługi – zakazane są zachowania, które mogłyby wprowadzić w błąd konsumenta co do wysokości ceny lub spowodować, że nabywa on dodatkową usługę bez świadomości.

            Zdaniem Rzecznika Generalnego ceny biletów oraz innych usług powinny być przedstawione w taki sposób by zawsze wskazywały cenę ostateczną, która obejmuje wszystkie możliwe do przewidzenia obowiązkowe opłaty. Natomiast dodatkowe usługi takie jak ubezpieczenia czy opłata za podwyższenie standardu powinny być wyraźnie oddzielone. W przypadku sprzedaży on-line należy zadbać o to by cena rzeczywista była podawana na samym początku rezerwacji.

            Obojętne prawnie jest czy bilety sprzedaje sam przewoźnik, agent czy osoba trzecia. Również jeżeli w cenie biletu są uwzględnione usługi opcjonalne przez innych przedsiębiorców powinno to zostać uwzględnione i przedstawione w sposób ułatwiający porównanie i nie narażający konsumenta na zapłatę nie chcianej ceny.

            Zachowanie takich standardów ma na celu ochronę konsumenta oraz umożliwienie łatwego i pełnego porównania ofert przewoźników. Zdaniem RG takie obowiązki nakłada na przewoźników Rozporządzenie o zasadach wykonywania przewozów lotniczych na terenie UE nr 1008/2008.

            RG ETS podkreślił, że automatyczne doliczanie kosztów lub ukrywanie opłat takich jak podatki lub opłaty portowe stanowi naruszenie prawa UE, a państwa członkowskie powinny monitorować przewoźników i czuwać nad interesem konsumenta.
Tagi: ETS, podatek, ubezpieczenia, usługi turystyczne
Autor: K.CH.
Data: 20 marca 2012