· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Specjalizacja ma oznaczać egzamin z dziedziny

 

            Ostatni wyrok Sądu Najwyższego, w którym sędziowie uznali, że kompetencja adwokata jest określona zakresem jego kompetencji przynosi pierwsze skutki – NRA proponuje dodatkowe egzaminy związane ze specjalizacją adwokata.

            Proponowany model miałby być oparty na doświadczeniach niemieckich, gdzie adwokat raz na trzy lata podejmuje egzamin związany ze swoją specjalizacją. Co więcej liczba deklarowanych specjalizacji adwokata miałaby spaść z trzech do pięciu. Obecnie adwokaci samemu wybierają dziedziny, które są najważniejsze dla ich praktyki. Jednak rzeczywista wiedza nie jest sprawdzana, deklaracje mają charakter informacyjny – nie są one sprawdzane przez samorząd. Pola specjalizacji można by było zmieniać w trakcie wykonywania zawodu.

            Komisja Etyki Zawodowej NRA proponuje również by adwokaci mieli obowiązek umieszczania informacji o swojej specjalizacji w ogłoszeniach kancelarii. Dzięki temu adwokaci mogliby korzystać z ogłoszeń prasowych, w których podawaliby, że specjalizują się np. w prawie karnym czy sprawach gospodarczych.

            Propozycje NRA oceniane są pozytywnie w aspekcie planowanych deregulacji i otwarcia zawodu. Adwokaci sami wskazują, że dzięki zmianom można by było lepiej weryfikować poziom wiedzy profesjonalnych pełnomocników. Z drugiej strony zarówno adwokaci jak i radcowie są oceniani w trakcie podstawowego egzaminu zawodowego oraz następnie, już w trakcie wykonywania zawodu, przyznawane są im punkty za szkolenia i poszerzanie swojej wiedzy.
Tagi: adwokaci, deregulacja, NRA, radcy prawni, Sąd Najwyższy
Autor: K.CH.
Data: 27 marca 2012