· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

O ochronie wzorów przemysłowych jeszcze raz

   Po wykładzie pt. „Praktyczne aspekty sądowej ochrony praw z rejestracji wzorów wspólnotowych i przemysłowych przed naruszeniami” Pani sędzia Beata Piwowarska chętnie odpowiadała na pytania z sali. Jedno z nich było następującej treści: 

 -Skąd u Pani sędzi istnieje przekonanie o wyższości wzoru przemysłowego nad znakiem towarowym?

-  Dla mnie nie ma czegoś takiego jak wyższość, jest odpowiedniość. Są prawa, odpowiednie dla, nazwijmy to, produktu, czyli wzoru, oraz  prawa które są nieodpowiednie. Uważam, że jeżeli rejestruje się formę przestrzenną, postać produktu, jako wzór wspólnotowy i się go chroni przez 25 lat, później on wchodzi do domeny publicznej, to ja nie mam z tym problemu. Dla mnie forma przestrzenna nie niesie znaku towarowego.

 Kolejnym problemem interesującym słuchaczy była kwestia nabycia dowodów u naruszyciela. Gdy jest problem z nabyciem dowodów fizycznie, ponieważ sprzedawane są w ilościach hurtowych, czy same oświadczenie osoby, która mogłaby teoretycznie nabyć, ale nie jest w stanie wystarczy? Okazało się, ze ta trudna kwestia w praktyce nie powinna przysparzać nam zbytniej trudności.  Pani sędzina bardzo precyzyjnie wskazała sposób postępowania: .

- Po prostu, trzeba iść do naruszyciela i zająć mu jedna paczkę. Zabezpieczamy dowód i nie trzeba się samemu wysilać. Wszystko jest usankcjonowane prawnie- art. 286 paragraf 1 Kodeksu Karnego. To co jest naruszone będzie zabezpieczone u osoby naruszającej. Nie potrzeba wynajmować żadnych detektywów ponosząc przy tym dodatkowe koszty, tylko wykorzystujemy do tego prawo.
Tagi: dowód procesowy, kodeks karny, Prawo Bankowe, sędzia
Autor: red.
Data: 11 kwietnia 2012