· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Koniec z nielegalnymi wysypiskami śmieci

               Wreszcie koniec z nielegalnymi wysypiskami śmieci?

 

   Minister środowiska Andrzej Kraszewski zakomunikował, ze od nowego 2011 roku zmienią się regulacje prawne dotyczące gospodarki odpadami. Lepiej późno, niż wcale! Od wielu lat Polska wlecze się w ogonie cywilizowanych państw w kwestii recyklingu śmieci i zagospodarowania odpadów uciążliwych. Nasze lasy, pola, jeziora i rzeki są traktowane jako nielegalne wysypiska śmieci i to zarówno przez prywatne osoby jak i przez przedsiębiorstwa (niestety także i państwowe).

   Większość krajów nie tylko poradziła sobie z tym problemem, ale jeszcze stworzyła przy gospodarce odpadami nowe miejsca pracy i wytwarzania dochodów dla lokalnych samorządowych kompostowni, sortowni i przetwórni. W Polsce lobby przedsiębiorców wywożących śmieci skutecznie blokuje sprawdzone na świecie rozwiązania.

    Tym razem w ciągu trzech najbliższych lat gospodarka odpadami ma przejść na szczebel gminny. Gminy podpiszą, w drodze przetargu, umowy na wywóz i zagospodarowanie śmieci z jedną lub kilkoma firmami. Mieszkańcy (wreszcie wszyscy!) wniosą stosowną opłatę w zależności od ilości użytkowników nieruchomości. Skończą się wywozy toreb ze śmieciami do lasów i w inne „piękne okoliczności przyrody”. Będzie to wreszcie absolutnie nieopłacalne. Czy całe przedsięwzięcie się uda? Musi!
Tagi: gospodarka odpadami, kary za odpady, recykling, śmietniska, wysypiska
Autor: ZL
Data: 20 października 2010