· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zmieniłeś opony? Odlicz to od podatku

Eksploatacja to koszt

            Wymiana opon, zakup płynu do spryskiwacza czy oleju samochodowego stanowi koszt uzyskania przychodu. Również opłaty o charakterze stałym jak np. opłata za parking podziemny czy systemy low-jack są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

            Takie koszty należy rozliczyć jednorazowo i nie uwzględniać ich w amortyzacji ponieważ stanowią one koszt eksploatacji, a nie ulepszenie środka trwałego.

            Sytuacja jest inna gdy przedsiębiorca kupuje nowe opony czy inne części samochodowe. Zdaniem ekspertów od prawa podatkowego zakup nowych części samochodowych można potraktować na dwa sposoby:

  1. Rozliczyć koszt jednorazowo w dniu jego poniesienia – wówczas zakup traktuje się jako wymianę starych opon czy innych rzeczy na nowe
  2. Jako zwiększenie wartości pojazdu będącego środkiem trwałym i poddanie ich amortyzacji

Odliczenie PIT i VAT

            Bez względu na to czy samochód jest samochodem osobowym czy ciężarowym, czyli czy przysługuje odliczenie VAT, podatnik może odliczyć całość poniesionych kosztów eksploatacyjnych w pełnej wysokości. Wymiana opon czy opłata parkingowa nadaje się również do odliczenia od podatku PIT i stanowi koszt uzyskania przychodu.

Co z samochodami prywatnymi?

            Odliczenie przysługuje również od samochodów prywatnych oddanych do użytku w przedsiębiorstwie. Jednak zakres odliczeń jest ograniczony ustawą. Maksymalna wysokość kwoty do odliczenia zależy od limitu – ten jest dostępny na stronie Ministerstwa Finansów. Limit jest uzależniony od wielkości miejscowości, w której podatnik prowadzi działalność gospodarczą.

Problem leasingu

            Jeżeli wraz z przyjęciem samochodu w leasing przedsiębiorca podpisał umowę o serwisie to odliczenia VAT są bardzo ograniczone. Zgodnie z ustawą o podatku od usług i towarów maksymalny poziom odliczenia podatku VAT wynosi 60% i nie więcej niż 6000 złotych. Zatem w sytuacji gdy w koszcie leasingu zamieszczone są opłaty serwisowe odliczenie VAT jest mało prawdopodobne. Podatek PIT pozostaje bez zmian.
Tagi: Ministerstwo Finansów, PIT, prawo podatkowe, przychód, VAT
Autor: K.CH.
Data: 27 kwietnia 2012