· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

NSA: ilość skarg wzrasta

    Naczelny Sąd Administracyjny podał dane dotyczące sądów administracyjnych za zeszły rok. Podstawowe wnioski płynące z podsumowania świadczą o wzroście ilości skarg na działalność fiskusa oraz o większej efektywności pracy sądów administracyjnych. Liczba decyzji organów wyeliminowanych z obrotu nie uległa zmianie.

                                   Fiskus najczęściej skarżony

    W 2011 roku złożono 69 851 skarg na działalność organów administracji publicznej (wobec 67 830 w 2010 r.), z których 22,62% uwzględniono (wzrost o 1%). W wyniku złożonych skarg wycofano z obrotu 22,5% zaskarżonych decyzji oraz postanowień. Ponad 30% skarg dotyczyło działalności administracji podatkowej, były one również najczęściej dotknięte wadami prawnymi, z czego najwięcej dotyczyło decyzji i interpretacji wydanych przez Ministra Finansów (niemal 3000 skarg). Z podsumowania wynika, że urzędnicy najgorzej radzą sobie z podatkiem od nieruchomości (wzrost wyeliminowanych decyzji o 6%). Około 10% skarg było związanych z działalnością organów budowlanych.

                                       WSA skuteczniejsze

    Dobrą wiadomością jest polepszenie skuteczności rozpatrywania spraw na poziomie województwa. Ponad 70% spraw dotyczących bezczynności organów administracji i 50% zażaleń rozpatrzono w terminie 3 miesięcy. 80% ogólnej liczby spraw udało się załatwić w krócej niż 6 miesięcy. Oznacza to polepszenie w stosunku do lat poprzednich i jeden z najlepszych wyników w Europie. Nieco gorsze wyniki płyną z NSA, w którym jedynie 56% spraw udało się zamknąć w terminie 12 miesięcy. Sędziowie NSA bronili się argumentując, że w zeszłym roku liczba apelacji wzrosła o niemal 25%.

                                  Prognoza na najbliższe lata

    Podczas zgromadzenia ogólnego sędziów NSA większość sędziów wyraziła zdanie, że w najbliższych latach będzie nadal rosła liczba skarg na działania organów podatkowych, szczególnie w obszarze skarg na treść interpretacji podatkowych. Sędziowie planują dalej wzmacniać efektywność swoich prac. Powszechny jest jednak pogląd, że konieczne jest zwiększenie liczby pracowników merytorycznych całego systemu sądownictwa administracyjnego.
Tagi: apelacje, fiskus, MF, NSA, podatek, WSA
Autor: K.CH.
Data: 30 kwietnia 2012