· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Prawo, pieniądze i reklamy

   Od chwili kiedy Fenicjanie wymyślili pieniądze, a ludzkość zaczęła je używać , skłonni jesteśmy dla nich poświęcić wiele. Co więcej skłonni jesteśmy na pieniądze zamienić swoje przekonania, swoje uczucia, swoją wygodę. Genialnie tę sprawę opisał w 1844 roku młody myśliciel Karol Marks w swych „Rękopisach ekonomiczno-filozoficznych”.  Ilekroć widzę ile ludzie mogą poświęcić dla pieniędzy, tylekroć ten tekst przychodzi mi na myśl.

   Dlaczego piszę o tym?. Dlaczego tu i dlaczego teraz? Odpowiadam: dlatego, że jest maj – najpiękniejszy miesiąc w roku. Dlatego, że mieszkam w jednym z najładniejszych miast w Europie – w Warszawie. I dlatego, ze nie mogę podziwiać tego miasta tak jak kiedyś, gdyż większość budynków, nawet tych odnowionych, zabytkowych osłonięta jest koszmarnymi reklamami:  filmów, czy seriali telewizyjnych, proszków do prania,  prezerwatyw, samochodów, celebrytów, podpasek, środków na wzdęcia i Bóg wie czego jeszcze.

   Ta sprawa: ilości reklam, ich wielkości, czasu ekspozycji itp. miała być uregulowana prawnie. Tymczasem wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane pomniejszeniem kosztów eksploatacji swych budynków same często proszą o stworzenie dyskomfortu dla swoich mieszkańców. Demokratycznie! Uchwałą Zarządu!

    Czasem mieszkańcy nie wiedzą, że jest z tego wyjście i godzą się na mieszkanie  w jaskiniach nie wiedząc kiedy jest dzień, kiedy noc, kiedy lato, a kiedy zima. Tymczasem jest na to prawo. W Dzienniku Ustaw z 1999 roku nr 74, poz 836 z późniejszymi zmianami czytamy:

   „1: Budynek mieszkalny wielorodzinny powinien być użytkowany w sposób zapewniający nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkań.

     3 : Na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia i nośniki reklamowe oraz inne urządzenia niezwiązane z użytkowaniem budynku lub mieszkania,  o ile nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania.

     4: Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku wykonywania robót budowlanych dotyczących elewacji tego budynku.”

Wystarczy powołać się na odnośne przepisy, zaskarżyć uchwałę wspólnoty i cieszyć się z mieszkania w pięknym mieście w pięknej porze roku. Czego wszystkim zainteresowanym życzę.
Tagi: dziennik ustaw, Prawo Bankowe, przepisy prawne, reklama
Autor: Zdzisław Lekiewicz
Data: 05 maja 2012