· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

SOKiK: Energa nie dla PGE

 Decyzja wzbudziła wiele emocji, media dyskutowały o podtekstach politycznych i rychłym odwołaniu Prezes UOKiK. Nic takiego się nie stało, a Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał w mocy decyzję administracyjną sprzed przeszło roku.

                          Decyzja pozostaje w mocy

     Decyzją z 14 stycznia Prezes Urzędy Ochrony Konsumentów i Konkurencji zakazała transakcji polegającej na fuzji spółek PGE oraz Energa. Przedmiotem umowy sprzedaży było 84,19% akcji Energi o wartości przekraczającej 7,5 mld zł. Decyzja była przede wszystkim niekorzystna dla ówczesnego ministra skarbu państwa, który poprzez konsolidacje liczył na dodatkowy przychód i wypełnienie 100% rocznego planu prywatyzacji.

                               Zbyt duży jak na nasz rynek

Powodem odmowy koncentracji było zagrożenie zbyt dużego udziału jednego podmiotu na rynku energii elektrycznej i zaburzenie, i tak mocno ograniczonej konkurencji. W rezultacie zagrożeni mogliby być przedsiębiorcy kupujący energię elektryczną, a w perspektywie wieloletniej i odbiorcy indywidualni. Zdaniem Urzędu, połączenie posiadającej silną pozycję na rynku grupy PGE ze spółką Energa, skutkowałoby utworzeniem podmiotu, który niezależnie od konkurentów i kontrahentów dyktowałby warunki sprzedaży i ustalał ceny energii.

                UOKiK: dotąd nie przegraliśmy sprawy w sądzie

Dr Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes UOKiK po wydaniu wyroku powiedziała: To przede wszystkim bardzo ważna decyzja dla całego rynku — zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Cieszymy się, że niezawisły sąd podtrzymał wszystkie nasze argumenty(...). 

Wyrok nie jest ostateczny PGE nadal może się odwołać do II instancji, jednak do tej pory nie zdarzyło się by SOKiK nie przyznał racji UOKiK w sprawie zakazu koncentracji. Od 2004 roku zostało wydanych 6 takich decyzji i wszystkie pozostały w mocy.

                                             Plany dla Energi

Resort Skarbu Państwa zapowiedział, że ma zamiar doprowadzić do sprzedaży Energi. Rozważane są dwie opcje zbycia przedsiębiorstwa. Pierwsza polegałaby na znalezieniu inwestora strategicznego wśród zagranicznych spółek energetycznych. W drugiej wersji rozważana jest emisja papierów wartościowych na GPW. Eksperci rynku energetycznego są zdania, że pierwsze rozwiązanie byłoby możliwe w przeciągu kilku następnych lat, natomiast publiczna emisja jest określana jako „odrealniona“.

 
Tagi: GPW, konkurencja, Sąd Ochrony konkurencji i Konsumentów, Skarb Państwa, UOKiK
Autor: K.CH.
Data: 16 maja 2012