· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Sprzedaż lokalu mieszkalnego w 4 krokach

Sprzedaż lokalu mieszkalnego w 4 krokach

    Przed sprzedażą nieruchomości musimy wypełnić kilka niezbędnych formalności oraz skompletować niezbędne dokumenty. Równie ważne jest zbadanie umów z kupującym oraz pośrednikiem w sprzedaży.


    Staramy się Państwu ułatwić ten proces poprzez krótki poradnik, w którym zawarty jest opis najważniejszych czynności prawnych związanych ze sprzedażą mieszkania czy domu.

1. Podstawowe dokumenty i odpisy.


    Po pierwsze należy ustalić stan prawny co do lokalu. Jeżeli posiadamy własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego wówczas dokumentami, które poświadczą o naszym uprawnieniu będą tzw. przydział ze spółdzielni lub umowa o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu. Jeżeli nie możemy znaleźć odpowiedniego dokumentu, a lokal nie jest wpisany do ksiąg wieczystych, wówczas dokument potwierdzający prawo powinien być dostępny w zarządzie spółdzielni. W przypadku, gdy mieszkanie nabyliśmy w drodze dziedziczenia, do wykazania własności konieczne będzie przedstawienie postanowienia sądu o nabyciu spadku oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkiem od czynności. Odpisy obu tych dokumentów, uzyskamy za opłatą w naszym urzędzie skarbowym oraz w sądzie, którego jurysdykcja rozciąga się nad przedmiotem spadku.


    Jeżeli sprzedający posiada prawo własności do nieruchomości, wówczas w celu sprzedaży będzie musiał wykazać odpis z ksiąg wieczystych. Odpis można uzyskać we właściwym sądzie rejonowym, w wydziale KW. Gdy nie znamy numeru KW, możemy go bezpłatnie uzyskać w urzędzie gminy.


    Ponadto coraz częściej kupujący wymagają zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami od firm świadczących usługi dla nieruchomości np. prąd, gaz, wywóz nieczystości czy administrator budynku.Strona: [1] 2 3 czytaj dalej »


Tagi: jak sprzedać, podatek od czynności cywilnoprawnych, pośrednicy, sprzedaż nieruchomości
Autor: K. Ch.
Data: 28 października 2010