· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zmiany w projekcie prawa o zgromadzeniach

    Sejmowe komisje przyjęły projekt zmian prawa o zgromadzeniach, wprowadzający m.in. zakaz uczestnictwa w manifestacjach osób z bronią i materiałami pirotechnicznymi. Dużą zmianą jest rezygnacja  z zapisu zakazującego udziału w zgromadzeniach osób zasłaniających twarz.

     Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił projekt zmian prawa o zgromadzeniach w listopadzie ubiegłego roku. Było to efektem zamieszek, do których doszło na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości. Obecny prezydent zapowiadał wówczas konieczność znalezienia odpowiednich rozwiązań, które nowelizowałyby prawo o zgromadzeniach  bez zmiany konstytucji.

     W kwietniu tego roku projekt trafił do prac w podkomisji, która usunęła z niego m.in. zapis dotyczący zakazu uczestniczenia w manifestacjach osób zasłaniających twarz. Przewodniczący podkomisji Marek Biernacki nie miał obiekcji co do zasadności zmian. Jak twierdził wszystkie ekspertyzy wskazywały na wątpliwość konstytucyjną takiego zapisu. Planowane zmiany będą dotyczyć m.in.: zakazu uczestnictwa w zgromadzeniach osób posiadających przy sobie broń, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały i narzędzia.
Tagi: prawo o zgromadzeniach, Prezydent RP, Sejm RP
Autor: A.K.
Data: 25 maja 2012