· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Żandarmeria Wojskowa w czasie Euro 2012 z uprawnieniami jak policja

 

    Od 1 czerwca do 5 lipca żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mieli takie same uprawnienia jak policjanci. 15 maja 2012 r. premier ogłosił zarządzenie zgodnie z którym żandarmi będą mogli wylegitymować lub zatrzymać każdego obywatela.

     Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w Monitorze Polskim zarządzenie premiera Donalda Tuska ws. użycia żołnierzy ŻW do udzielenia pomocy policjantom. Premier wydał zarządzenie na podstawie przepisów ustawy o policji.

   Żandarmeria Wojskowa przygotowała do wsparcia policjantów i pograniczników ponad 1200 żołnierzy. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, do bezpośredniego zabezpieczenia Euro 2012 przygotowanych jest kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy różnych służb, w tym ponad 10 tys. policjantów.

    Zgodnie z zarządzeniem premiera, od 1 czerwca do 5 lipca żołnierze żandarmerii w stosunku do cywilów będą mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Będą mogli np. wylegitymować każdą osobę, dokonać kontroli osobistej w razie podejrzenia o przestępstwo, bądź użyć środków przymusu bezpośredniego, a w razie konieczności nawet broni palnej. Oprócz współpracy z policją żandarmeria skieruje prawie 200 żołnierzy do pomocy Straży Granicznej.

     Turniej Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca w Warszawie, a zakończy finałem 1 lipca w Kijowie. W Polsce ostatni mecz rozegrany będzie 28 czerwca w stolicy.
Tagi: kontrola, MSW, policja, przestępstwa stadionowe, przymus bezpośredni
Autor: A.K.
Data: 29 maja 2012