· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Wypchnięcie to włamanie

Wypchnięcie to włamanie - ważny wyrok w świetle prawa ubezpieczeniowego.

 

    Sąd okręgowy w Warszawie (sygn. V Ca 549/10) uznał, że każde pokonanie przeszkody z użyciem siły lub mechanizmu to włamanie, a ubezpieczyciel nie może uzależniać wypłaty odszkodowania od techinki włamywaczy.

    W lipcu 2005 r. Ryszard P. wyjechał z rodziną na urlop. Podczas nieobecności państwa P. nieznani sprawcy włamali się do mieszkania, położonego na 4. piętrze, w jednym ze strzeżonych warszawskich osiedli.  

    Policjanci ustalili, że włamywacze dostali się do mieszkania od strony klatki schodowej, wypychając zamknięte okno kuchenne. Postępwanie umorzono z powodu niewykrycia sprawców.

    Na podstawie umowy o ubezpiecznie od kradzieży z włamaniem do lokalu mieszkalnego, Ryszard P. wniósł do TUiR Warta wniosek o wypłatę 40 tysięcy złotych. Warta odmówiła wypłaty odszkodowania.
    Ubezpieczyciel argumentował swoją decyzję, powołując się na zapisy ogólnych warunków ubezpieczeia. TUiR Warta przyjął, że wypłata odszkodowania uzależniona jest od zabepieczenia lokalu, w ten sposób, by otwarcie okien przez osoby trzecie nie było możliwe bez pozotawienia śladów. Wskazał, że postępowanie prowadzone przez organy ścigania wykazało brak śladów włamania - okno nie było uszkodzone.

    Ryszard P. zdecydował się oddać sprawę do sądu. Sąd Rejonwy dla Warszawy-Woli ustalił, że doszło do włamania. Na oknie zabezpieczono ślady w postaci smug po użyciu nieustalonego narzędzia, a na parapecie zewnętrznym wgłębienia. Następnie biegły kryminalista stwierdził, że są to ślady pozostawione przez włamywaczy, którzy podważyli mechanizm blokujący otwarcie okna. Podobnie zdarzenie określił jego opis napisany przez policję w aktach o postanowieniu umorzenia śledztwa.

    Zdaniem sądu Policja nie dopełniła swoich obowiązków. Źle zabezpieczyła ślady działań mechanicznych, skupiając się jedynie na czynnościach daktyloskopijnych. Sąd uznał, że każde pokonanie przeszkody z użyciem siły lub mechanizmu to włamanie. Natomiast ubezpieczyciel nie może uzależniać wypłaty odszkodwania od techniki włamywaczy. Wyrok, który zapadł w pierwszej instancji, uprawomocnił się wyrokiem Sądu Okręgowego.
Tagi: prawo karne, ubezpieczenia, włamanie, złodziej
Autor: K.Ch.
Data: 28 października 2010