· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy o zasiłkach chorobowych przedsiębiorców

    W czwartek 24  maja 2012r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i macierzyńskich dla przedsiębiorców ubezpieczonych krócej niż miesiąc są sprzeczne z konstytucją.

     Sprawa zaczęła się gdy sąd rozpatrujący odwołanie przedsiębiorcy skierował do Trybunału Konstytucyjnego zapytanie prawne. Sąd rozpatrywał odwołanie przedsiębiorcy od decyzji naliczającej mu zasiłek chorobowy, a później macierzyński. Mężczyzna prowadził działalność gospodarczą od sierpnia 2008 r., ale dopiero w drugiej połowie marca 2009 r. zgłosił się do ubezpieczenia w ZUS jako prowadzący działalność pozarolniczą. Wcześniej był  równocześnie zatrudniony jako pracownik w spółce z o.o. i z tego tytułu pracodawca odprowadzał za niego składki do ZUS.

     W kwietniu 2009 r. mężczyzna przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie przejął od żony opiekę nad dzieckiem w ramach urlopu macierzyńskiego. ZUS przyznał mu zasiłki - najpierw chorobowy, potem macierzyński, jednak ustalił je biorąc pod uwagę podstawę wymiaru ustaloną proporcjonalnie za jedynie dziesięć dni ubezpieczenia. Był to okres, kiedy  mężczyzna podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w marcu 2009 r. Przedsiębiorca poczuł się pokrzywdzony, tym że obydwa zasiłki były znacznie niższe niż gdyby przyjąć jako podstawę pełną kwotę i skierował do sądu odwołanie od decyzji ZUS. Sąd stwierdził, że sytuacja prawna pracowników i ubezpieczonych nie będących pracownikami jest na tyle zróżnicowana, że budzi wątpliwości co do zgodności z konstytucją. Dlatego przerwał proces i skierował do TK pytanie prawne, czy zgodne z konstytucją są art. 48 ust. 2 i art. 52 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Decyzja Trybunału, uznano że przepisy te są niezgodne z konstytucją (sygn. P 12/10).

 
Tagi: przedsiębiorca, sp z.o.o., Trybunał Konstytucyjny, ubezpieczenie, ZUS
Autor: AK
Data: 31 maja 2012