· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Pamięć historyczna a fiskus

 

                                    Pamięć historyczna a fiskus

Zarówno fiskus jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny  w Warszawie uznały, że wydatki związane z uhonorowaniem poległych pracowników nie mogą być odliczone od przychodu. WSA uznał, że tego rodzaju wydatki można sklasyfikować jako koszty reprezentacji, a takie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodu.

           Poczta Polska była jednym ze sponsorów obchodów 65-tej rocznicy powstania warszawskiego. Swoją rolę w organizacji podjęła ze względu na ważną rolę jaką pełniła Harcerska Służba Poczty Polowej – składająca się w głównej mierze z dzieci, ale wyposażona i szkolona przez dawnych pracowników Poczty Polskiej.

           Funkcją harcerzy było zbieranie i dostarczanie korespondencji na terenie Warszawy. Oprócz tradycyjnej funkcji jaką pełnią listonosze, mali harcerze przenosili również rozkazy dowództwa do batalionów i dowództw poszczególnych dzielnic. Z tego powodu „mali listonosze” często ginęli od hitlerowskich kul.

           Poczta Polska postanowiła upamiętnić heroizm harcerzy i ufundowała zakup, wykonanie, oraz montaż tablicy. W związku z wydatkami na pomnik PP złożyła wniosek do Ministra Finansów o wydanie interpretacji w zakresie możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

            Stanowisko Izby Skarbowej, wykonującej delegację ministra było niekorzystne dla spółki. PP argumentowała: obowiązkiem spółki jest promowanie i wspieranie przedsięwzięć kulturalnych i historycznych. Działania harcerzy związane z przedmiotem wykonywanych przez Pocztę usług wpisują się w działania statutowe i nałożone na spółkę prawem.

            Ponadto ufundowanie tablicy – zdaniem pocztowców – kreuje pozytywny wizerunek firmy i może się przełożyć na zwiększenie obrotów. Zatem spełniona byłaby podstawowa przesłanka umożliwiająca odliczenie wydatku od podatku dochodowego – poniesienie kosztów w celu zwiększenia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła.

           Fiskus oraz WSA w Warszawie uznały, że wydatki na tablicę można sklasyfikować jako poniesione na reprezentację. Tym samym są wyraźnie wyłączone z kosztów uzyskania przychodu, na podstawie art.16 ust.1 pkt.28 ustawy o CIT.
Tagi: fiskus, harcerze, historia, poczta, pomniki, przychód, tablice pamiątkowe
Autor: K. Ch.
Data: 09 listopada 2010