· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Euro 2012: w strefie kibica trzeba zachować trzeźwość

    Zakrywanie twarzy nie tylko na stadionie, ale i w strefie kibica jest karane. Identycznie ma się sprawa z przebywaniem w tej strefie pod wpływem alkoholu. Grozi za to nawet kara pozbawienia wolności i grzywna do 2 tys. złotych.

    30 maja 2012 r. podczas konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Sędzia Ewa Stępień zapewniała, że rozprawy przeciw pseudokibicom przed sądami będą jawne. Dziennikarze muszą jednak zgłosić sądowi chęć nagrywania. Niejawne będzie natomiast postępowanie przygotowawcze.

   Zamieszki i akty agresji mają być ścigane również z oskarżenia prywatnego, w przypadku  charakteru chuligańskiego. Czyn chuligański to czyn nagły dokonany bez powodu. Osoby niepoczytalne nie mogą być w takim trybie przesłuchane i sądzone.

   Sędziowie i eksperci przewidują, że jednemu chuliganowi stadionowemu będzie można wymierzyć dwa wyroki np. w sprawie o wykroczenia i o przestępstwo. Jedno popełnione w strefie kibica, a drugie np. na stadionie. 

   W razie zamieszek sądy z pewnością zetkną się  z wieloma problemami przy stosowaniu trybu przyspieszonego wobec pseudokibiców. Między innymi: trudności w dojazdach świadków w razie awantur pod stadionem oraz żmudna i długa praca przy odczytaniu zapisów z monitoringu na stadionie, który  trzeba dokładnie przejrzeć i wyselekcjonować.

    Wedle danych Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie na czas turnieju zapewniono gotowość ponad 160 sędziów sądów rejonowych, w Gdańsku - 78, we Wrocławiu - 51 i kolejnych 50 w Poznaniu.

 
Tagi: Ministerstwo Sprawiedliwości, przestępczość, sędziowie, tryb przyspieszony, wyrok
Autor: A.K.
Data: 06 czerwca 2012