· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Gminy walczą o podatnika

   Zjawisko konkurencji podatkowej w klasycznej formie polega na oferowaniu niskich stawek podatkowych przez kraje, jednostki samorządu terytorialnego czy np. specjalne strefy ekonomiczne. W Polsce wobec najczęściej ustawowo zdefiniowanych stawek podatkowych walka o podatnika przybiera inne formy, czasami również sprzeczne z prawem. Gminy, których dochody uzależnione są od udziału w podatkach PIT i CIT (niemal 40% podatku PIT trafia do gmin), próbują nakłonić podatników do zameldowania się i opłacania podatków na ich terenie.

                                       Samochód za PIT

     Miasto Marki chce przekonać podatników do płacenia podatków w lokalnym urzędzie skarbowym organizując loterie, w których wygraną jest samochód. Udział w loterii mogą wziąć wszystkie osoby, które w najbliższym czasie zameldują się w Markach. Władze miasta tłumaczą, że w Markach mieszka prawie 5 tysięcy osób, które mają adres zameldowania w innej gminie. Średni udział gminy w podatku PIT wynosi 3 tysiące złotych, co przy przemeldowaniu 5 tysięcy osób dałoby podwarszawskim Markom 15 mln złotych rocznie.

    Legionowo obiecuje 10 tysięcy złotych, Bemowo darmowy koncert Metallici

    Inne JST też walczą o podatnika. Burmistrz Legionowa obiecał nagrodę 10 tysięcy złotych dla 100-tysięcznego mieszkańca. Natomiast osoby zameldowane na Bemowie dostają za darmo bilety na koncerty organizowane na terenie dzielnicy. Z kolei gmina Piaseczno wierzy w litość i wyrozumiałość jej mieszkańców. W tym celu informując, że w zamian za podatki osób niezameldowanych można by wyremontować wiele kilometrów lokalnych dróg.

                                        Wrocław gra ostrzej

    We Wrocławiu by zapisać dziecko do publicznego przedszkola konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o rozliczaniu się z właściwym terytorialnie urzędem skarbowym. To samo wymaganie czeka osoby, które się ubiegają o np. zasiłek dla bezrobotnych. Takie wymaganie stosują też inne gminy. Zdaniem Generalnego Inspektora Danych Osobowych takie wymagania są sprzeczne z prawem i dodatkowo uderzają w prawa dziecka.

                                        Walka o miliardy

    Pomysły polskich samorządowców mogą się wymagać śmieszne, ale w 2012 roku do JST trafi ponad 16 miliardów złotych z tytułu udziału w podatku CIT. Gdyby wszyscy rzeczywiści mieszkańcy Warszawy rozliczali się z podatku PIT w warszawskich urzędach skarbowych miasto dysponowałoby niemal niemal 300 milionami złotych więcej każdego roku.
Tagi: CIT, GIDO, JST, konkurencja, PIT, podatnicy
Autor: K.CH.
Data: 13 czerwca 2012