· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Euro i przepisy prawa

    Nie będzie kar za symbole komunistyczne na koszulkach podczas Euro 2012, ale szybciej można trafić na izbę wytrzeźwień.

    Kibice rosyjscy noszący na koszulkach symbole komunistyczne nie będą karani, bo nie jest to zabronione przez polskie prawo - powiedziała w piątek 1 czerwca 2012 r. minister sportu Joanna Mucha. Jak podkreśliła, wszystkim kibicom zostanie zapewnione bezpieczeństwo i komfort.

    Minister sportu Federacji Rosyjskiej Witalij Mutko  dzień wcześniej odniósł się do wypowiedzi zastępcy ambasadora RP w Rosji Jarosława Książka, którą tamtejsze media zinterpretowały jako ostrzeżenie dla rosyjskich kibiców, by podczas pobytu w Polsce przy okazji Euro 2012 nie eksponowali symboli ZSRR. Mutko oskarżył Polskę, że "sztucznie podgrzewa sytuację" i prowokuje kibiców z Rosji do protestów.

    W odpowiedzi polska minister sportu Joanna Mucha  tonowała nastroje przekonując, że celem kibiców, którzy przyjadą do Polski, jest przeżywanie sportowych emocji. I wszystkim zostanie zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo i komfort.

    Według polskich przepisów publiczne propagowanie faszystowskiego lub totalitarnego ustroju państwa oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Tej samej karze podlegają osoby, które w celu rozpowszechniania m.in. produkują, utrwalają, sprowadzają, prezentują, lub przewożą druk, nagranie lub inny przedmiot o takiej treści.

    W 2011 r. Trybunał Konstytucyjny, po skardze SLD, wykreślił z Kodeksu karnego zdanie, że karze podlega też treść "będąca nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej". Nie jest przestępstwem dokonanie takiego czynu "w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej".

    Jak twierdzą prawnicy, samo noszenie koszulki z sierpem i młotem nie jest przestępstwem propagowania totalitarnego ustroju komunistycznego. Byłoby nim, gdyby łączyło się z jego gloryfikacji.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: EURO 2012, minister, przestępstwo, straż miejska, Trybunał Konstytucyjny
Autor: A.K.
Data: 14 czerwca 2012