· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

KOMUNIKAT PRASOWY AMNESTY INTERNATIONAL


Syria: Nowe dowody na popełnianie zbrodni przeciwko ludzkości przez siły zbrojne

   Szokujący wzrost liczby bezprawnych zabójstw, tortur, arbitralnych aresztowań i samowolnego niszczenia domów w Syrii. Nowy raport Amnesty International ukazuje, jak pilne jest podjęcie zdecydowanych międzynarodowych działań w celu ograniczenia coraz powszechniejszych ataków na cywilów ze strony sił rządowych i bojówek działających z zupełną bezkarnością.

    W 70-stronicowym raporcie zatytułowanym Deadly Reprisals (Zabójcze odwety) pojawiły się nowe dowody na powszechne i systematyczne naruszenia, w tym zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, popełniane w ramach strategii krajowych odwetów na społecznościach podejrzewanych o wspieranie opozycji, mających na celu zastraszenie obywateli dla uzyskania ich posłuszeństwa.

    – Te nowe, niepokojące świadectwa poważnych, zaplanowanych wcześniej, naruszeń są dowodem na konieczność niezwłocznego podjęcia zdecydowanych międzynarodowych działań w celu ograniczenia coraz powszechniejszych ataków na cywilów, w tym zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, popełnianych przez siły rządowe i bojówki z zupełną bezkarnością – stwierdziła Donatella Rovera, Starszy Doradca ds. Sytuacji Kryzysowych przy Amnesty International, która niedawno spędziła kilka tygodni, śledząc naruszenia praw człowieka w północnej Syrii. – Rada Bezpieczeństwa ONZ waha się już od ponad roku, a tymczasem w Syrii wybuchł kryzys praw człowieka. Rada musi przełamać ten impas i podjąć konkretne działania w celu zaprzestania tych naruszeń i pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które je popełniły.

    Chociaż Amnesty International nie otrzymała oficjalnego zezwolenia władz syryjskich na wejście do tego kraju, organizacja była w stanie prześledzić sytuację na miejscu w północnej Syrii i doszła do wniosku, że syryjskie siły rządowe i bojówki są odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, takie jak zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Amnesty International odwiedziła 23 miasteczka i wioski w rejonach Aleppo i Idlib, w tym na obszarach, na których syryjskie siły rządowe przeprowadziły ataki na dużą skalę, w tym podczas negocjacji nad wprowadzeniem sześciopunktowego porozumienia o zawieszeniu broni pod patronatem ONZ i Ligi Arabskiej w marcu i kwietniu.
W każdym miasteczku i wiosce, które odwiedziła Amnesty International, zrozpaczone rodziny opisywały jak ich krewni – starzy i młodzi, w tym dzieci – byli wyciągani z domów i zabijani przez żołnierzy – którzy w niektórych przypadkach następnie podpalali ciała swoich ofiar. Żołnierze i bojówki (shabiha) palili domy i dobytek i strzelali na ślepo w dzielnicach mieszkaniowych, zabijając i raniąc przechodniów. Osoby, które zostały aresztowane, w tym osoby chore i starsze, były rutynowo torturowane, co czasem kończyło się ich śmiercią. Wiele osób padło ofiarą przymusowych zaginięć i ich losy pozostają nieznane.Strona: [1] 2 3 czytaj dalej »


Tagi: Amnesty International, aresztowania, przemoc, tortury, zbrodnie
Autor: Marcin Leszczyński (AI)
Data: 14 czerwca 2012