· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Komisja Europejska chce jednolitego w UE podpisu elektronicznego i uznawania e-dowodów

    Wspólne w Unii Europejskiej normy podpisu elektronicznego i wzajemnie uznawane dowody elektroniczne - takie postulaty zaproponowała w poniedziałek 4 czerwca 2012 r.  Komisja Europejska.

     KE twierdzi, że ułatwi to prowadzenie biznesu, transakcje finansowe oraz korzystanie z usług w UE, ponad granicami. Zapisy, które znalazły się w zaproponowanym przez Komisje projekcie rozporządzenia muszą jeszcze uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich.

    KE proponuje wzajemne uznawanie w UE krajowych elektronicznych dokumentów tożsamości oraz wspólne normy dotyczące usług zaufania i podpisów elektronicznych. Jak przekonuje Komisja, nie chodzi o wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych przez te państwa UE, które ich nie mają, lecz to, by kraje, które już posługują się tym systemem, wzajemnie uznawały swoje dowody elektroniczne tak, by ich obywatele mogli wzajemnie korzystać z usług publicznych w innym państwie Unii.  KE nie zamierza także naciskać na kraje, które mają takie systemy, by przyjęły jeden standard czy wzór.

    Komisja zasugerowała zmiany, ponieważ od czasu wcześniejszej dyrektywy unijnej o podpisach elektronicznych z 1999 roku nastąpił rozwój technologii. Projekt nowego rozporządzenia jest również ostatnim z pakietu 12 projektów, które mają wesprzeć tworzenie jednolitego rynku w UE.
Tagi: dowody osobiste, dyrektywa, Komisja Europejska, rozporządzenie, usługi
Autor: A.K.
Data: 15 czerwca 2012