· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Ranking Wydziałów Prawa

RANKING WYDZIAŁÓW PRAWA

 

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – czas wypoczynku i relaksu, i długo wyczekiwany moment przez wszystkich tegorocznych maturzystów.  Niebawem Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikuje wstępne informacje o wynikach egzaminów maturalnych przeprowadzanych jak co roku w  maju.

Dla wielu absolwentów będzie to czas poszukiwań odpowiednich uczelni i wydziałów.

W związku ze zbliżającym się wyborem, dla wszystkich zainteresowanych, ubiegających się o miejsca na wydziałach prawa recenzujemy tegoroczny ranking wydziałów prawa po raz pierwszy przygotowany przez „Rzeczpospolitą”.

 

W rankingu wzięło udział 20 z 33 uczelni prowadzących w roku akademickim 2011/2012 studia na kierunku prawo.

W rankingu zostały wyłonione uczelnie w trzech najważniejszych kategoriach świadczących o renomie:

  1. Potencjał naukowy
  2. Jakość kształcenia
  3. Współpraca z zagranicą

 

Każdej z kategorii przyporządkowano równomiernie liczbę punktów po 34,34,i 32 proc.

 

W pierwszej kategorii uwzględniano ocenę parametryczną, rozwój kadry, uprawnienia habilitacyjne oraz uprawnienia doktorskie i konkurencyjność. W tej kategorii prym wiodą uniwersytety z Torunia, Gdańska i Białegostoku.

 

W drugiej kategorii punktowano zdawalność na aplikacje, dostępność kadry naukowej, praktykę zawodową oraz ocenę wyróżniająca PKA. Najwyższą punktację w tej kategorii zdobyły: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Łódzki.

 

W trzeciej kategorii liczyły się mobilność studentów i kadry, wielojęzyczność, publikacje oraz udział w stowarzyszeniach. Podobnie jak w poprzednich przodował Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet w Białymstoku,  które w swojej ofercie mają po 50 i 51 przedmiotów w języku obcym .

 

Każdą z kategorii  wygrała inna uczelnia. Nie mniej jednak podsumowując wyniki z trzech kategorii pierwsze miejsce zajął Uniwersytet w Białymstoku z punktacją 32,5 pkt., na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski 30 pkt., a zaraz za nim z różnicą 0,5 pkt. Uniwersytet Jagielloński.

Z uczelni niepublicznych najwięcej punktów zdobyła Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji z Gdyni 21 pkt. oraz Akademia Leona Koźmińskiego 19 pkt. i Uczelnia Łazarskiego z 18,5 pkt. obie z Warszawy .

 

Mamy nadzieję, że ranking opracowany przez „Rzeczpospolitą” będzie pomocny wszystkim zainteresowanym studiami prawniczymi.

Pamiętajcie, że bez względu na wyniki każdy z Was przede wszystkim powinien określić swoje oczekiwania i uwzględnić rozwój oraz perspektywy znalezienia pracy po studiach na danej uczelni.

 

Życzymy powodzenia i trafnych wyborów.
Tagi: Prawo, ranking, student, uniwersytet, wydziały prawa
Autor: red.
Data: 21 czerwca 2012