· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Chcesz zostać prawnikiem?

    Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – czas wypoczynku i relaksu, i długo wyczekiwany moment przez wszystkich tegorocznych maturzystów.  Niebawem Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikuje wstępne informacje o wynikach egzaminów maturalnych przeprowadzanych jak co roku w  maju. Dla wielu absolwentów będzie to czas poszukiwań odpowiednich uczelni i wydziałów.

    W związku ze zbliżającym się wyborem kierunku studiów i uczelni, dla wszystkich zainteresowanych, ubiegających się o miejsca na wydziałach prawa omawiamy  tegoroczny ranking wydziałów prawa po raz pierwszy przygotowany przez „Rzeczpospolitą”.

    W rankingu wzięło udział 20 z 33 uczelni prowadzących w roku akademickim 2011/2012 studia na kierunku prawo.

    Uczelnie oceniane byływ trzech najważniejszych kategoriach świadczących o ich renomie:

  1. Potencjał naukowy
  2. Jakość kształcenia
  3. Współpraca z zagranicą

    Każdej z kategorii przyporządkowano równomiernie liczbę punktów po 34,34,i 32 proc.

    W pierwszej kategorii uwzględniano ocenę parametryczną, rozwój kadry, uprawnienia habilitacyjne oraz uprawnienia doktorskie i konkurencyjność. W tej kategorii prym wiodą uniwersytety z Torunia, Gdańska i Białegostoku.

   W drugiej kategorii punktowano zdawalność na aplikacje, dostępność kadry naukowej, praktykę zawodową oraz ocenę wyróżniająca PKA. Najwyższą punktację w tej kategorii zdobyły: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Łódzki.

    W trzeciej kategorii liczyły się mobilność studentów i kadry, wielojęzyczność, publikacje oraz udział w stowarzyszeniach. Podobnie jak w poprzednich przodował Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet w Białymstoku,  które w swojej ofercie mają po 50 i 51 przedmiotów w języku obcym .

   Każdą z kategorii  wygrała inna uczelnia. Nie mniej jednak, podsumowując wyniki z trzech kategorii, pierwsze miejsce zajął Uniwersytet w Białymstoku z punktacją 32,5 pkt., na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski 30 pkt., a zaraz za nim z różnicą 0,5 pkt. Uniwersytet Jagielloński.

  Z uczelni niepublicznych najwięcej punktów zdobyła Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji z Gdyni 21 pkt. oraz Akademia Leona Koźmińskiego 19 pkt. i Uczelnia Łazarskiego z 18,5 pkt. obie z Warszawy .

   Mamy nadzieję, że ranking opracowany przez „Rzeczpospolitą” będzie pomocny wszystkim zainteresowanym studiami prawniczymi. Pamiętajcie, że bez względu na wyniki każdy z Was przede wszystkim powinien określić swoje oczekiwania i uwzględnić rozwój oraz perspektywy znalezienia pracy po studiach na danej uczelni.

  Życzymy powodzenia i trafnych wyborów
Tagi: aplikacja, konkurencja, Prawo, ranking
Autor: Malwina Surzyn-Galas
Data: 22 czerwca 2012