· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Co oznacza „deregulacja Pawlaka“?

    Projekt ustaw i zmian do ustaw przygotowywany we współpracy przez Ministerstwa Gospodarki i Finansów, który został przez prasę nazwany „planem Pawlaka“ lub „Deregulacją Pawlaka“ to ponad 70 zmian prawnych, które mają wspomóc przedsiębiorców w kontakcie z administracją publiczną. W artykule przedstawiamy co w praktyce oznacza ten plan i jakie będą jego spodziewane efekty

  1. Kasowe rozliczenie VAT – ten sztandarowy, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjny punkt zakłada, że obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT powstanie dopiero gdy przedsiębiorca uzyska wynagrodzenie za sprzedany towar lub usługę. W praktyce przedsiębiorcy nie będą musieli płacić podatków z góry. Takie rozwiązanie oznacza przeniesienie ryzyka gospodarczego, ujawniającego w przypadku nierzetelności kontrahenta, w 23% na budżet państwa.
  2. Jednolity termin zwrotu podatku – MG chce by zwrot podatku wynosił nie więcej niż 30 dni wobec wszystkich podatków. W rezultacie przedsiębiorstwa nie będą uzależnione od „zamrożonych“ pieniędzy i będą w stanie dokonać inwestycji lub regulować terminowo zobowiązania. Do tej pory terminy wahały się od 30 do 90 dni w zależności od rodzaju podatku.
  3. 90 dni na uznanie zobowiązania za nieściągalne – projekt zakłada skrócenie terminu uznania należności za nieściągalną z 180 do 90 dni. Takie rozwiązanie będzie miało duży wpływ na sytuacje finansową mniejszych przedsiębiorstw, które często upadały w skutek nieotrzymania zapłaty i jednoczesnej konieczności zapłaty podatku VAT. To rozwiązanie ma charakter akcesoryjny i będzie zastosowane w przypadku nie wprowadzenia pkt.1.
  4. Zniesienie opłaty za VAT R – ta zmiana ma zminimalizować koszty rozpoczęcia nowej działalności gospodarczej, obecnie podatnik, który chce się rozliczać z VAT musi wpłacić 170 zł opłaty rejestracyjnej.
  5. Dowóz pracowników bez PIT – w tej chwili dowóz pracowników do i z miejsca pracy stanowi ich dochód, w rozumieniu ustawy o PIT. Po zmianie ta forma wynagrodzenia zostanie zwolniona z PIT, co ma poprawić sytuacje rynku pracy na obszarach wiejskich.


Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: budżet, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki, PIT, podatek, ryczałt, rynek pracy, VAT, ZUS
Autor: Kazimierz Chojna
Data: 25 czerwca 2012