· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Ruszają internetowe portale orzeczeń sądowych

    Do końca lipca 2012 r. w każdym sądzie apelacyjnym zostaną uruchomione internetowe portale orzeczeń. Jak twierdzi ministerstwo sprawiedliwości, ma to zapewnić jeszcze szerszą realizację prawa do sądu, którego elementem jest zapewnienie jawności działania i szerokiego dostępu do informacji sądowej obejmującej orzecznictwo sądów powszechnych wszystkich szczebli.

   Minister sprawiedliwości  Jarosław Gowin podkreślił, że bez publicznego dostępu do wyroków wydawanych przez sądy nie ma co marzyć o transparentności działania naszego wymiaru sprawiedliwości. Minister przypomniał, że od stycznia 2012 r. w ramach Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu działa portal orzeczeń. Za jego pośrednictwem, bez potrzeby dokonywania procesu rejestracji, można uzyskać dostęp do aktualnego orzecznictwa ww. sądu z wyjątkiem niektórych spraw, które zostały wyłączone (dotyczących rozwodów, separacji, czy też ubezwłasnowolnienia). Każde orzeczenie publikowane jest wraz z uzasadnieniem po dokonaniu uprzednio anonimizacji. Wyszukiwanie podstawowe umożliwia odnalezienie poszukiwanego orzeczenia według dwóch kryteriów - słowa kluczowego lub sygnatury akt.

    Kierownictwo  resortu sprawiedliwości daje gwarancję, że internetowy portal orzeczeń zapewnia zachowanie pełnego bezpieczeństwa teleinformatycznego na każdym etapie jego wykorzystania. Jarosław Gowin dodał natomiast, że dzięki powszechnej dostępności do orzecznictwa poprawi się wiedza Polaków o przysługujących im uprawnieniach, jak i ciążących na nich obowiązkach.
Tagi: anonimizacja, Internet, Minister Sprawiedliwości, orzeczenia sądowe, Sąd Apelacyjny, wyrok
Autor: A.K.
Data: 29 czerwca 2012