· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Polska przed arbitraż

 

    Kwoty 180 milionów dolarów (ok. pół miliarda złotych) domaga się od Skarbu Państwa amerykański fundusz inwestycyjny Schooner Capital. Firma, która w 1994 roku zakupiła producenta margaryny Kama pozwała Polskę przed arbitrażem międzynarodowym o działania na szkodę spółki i złamanie postanowień amerykańsko-polskiego traktatu o stosunkach gospodarczych i handlowych, który obowiązuje od 1994 roku.

    Sprawę będzie rozstrzygało ICSID (międzynarodowe centrum rozwiązywania sporów inwestycyjnych). Strony uzgodniły, że miejscem rozpraw będzie Paryż. Na stronie internetowej ICSID, organizacji związanej z bankiem światowym, dostępnie są dane pełnomocników stron oraz składu rozstrzygającego. Polskę reprezentuje w imieniu Prokuratorii Generalnej kancelaria K&L Gates, Jamka z Warszawy, która uczestniczyła m.in. w sporze z Eureko oraz jest przedstawicielem SP podczas prywatyzacji dokonywanych z inwestorami zagranicznymi.

    Postępowanie zostało utajnione, co jest reguła przy arbitrażu międzynarodowym i opinia publiczna pozna jedynie treść wyroku oraz wniosków formalnych, które są publikowane na stronach internetowych.

    Kwota pół miliarda złotych jest kwotą szacunkową, podawaną przez media w tym Gazete Wyborczą. Obecnie wiadomo, że Schooner Capital LLC żąda zwrotu pełnej kwoty inwestycji wraz z odsetkami od 2003 roku. Główne pismo procesowe skarżącego tzw. memorial of merits zostało złożone w połowie maja br., Polscy pełnomocnicy mają termin na wniesienie odpowiedzi do końca 2012 roku.

    Wyroki arbitrażowe nie mają mocy wprowadzania precedensów, ale interpretacje podjęte przez sąd arbitrażowy będą miały duże znaczenie dla rozumienia pojęć pewności inwestycji oraz ochrony inwestycji w rozumieniu umowy łączącej USA z RP.
Tagi: arbitraż, inwestycje, Skarb Państwa
Autor: K.CH.
Data: 01 lipca 2012