· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji zmian w Traktacie z Lizbony

    Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji zmian w Traktacie z Lizbony, które mają na celu powołanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

    Przeznaczony na pomoc zadłużonym krajom strefy euro, stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny zacznął  funkcjonować od 1 lipca. Będzie on pełnił dwie funkcje - zapobiegał rozszerzaniu się kryzysu zadłużeniowego oraz obniżał presję rynków na pogrążone w długach kraje. EMS zastąpi dotychczasowy Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF).

    W marcu 2011 przywódcy UE przyjęli na szczycie w Brukseli pakiet środków gospodarczych w celu wzmocnienia wspólnej waluty euro i jej stabilności. Rządzący Unią Europejską podjęli m.in. decyzję w sprawie zmian art. 136 traktatu o funkcjonowaniu UE w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro.

    Przywódcy unijni potwierdzili w marcu 2011, że Europejski Mechanizm Stabilizacyjny będzie posiadał 700 mld euro, z czego na pożyczki dla krajów w tarapatach przeznaczone będzie 500 mld euro, reszta natomiast trzymana będzie jako zabezpieczenie najwyższej oceny kredytowej AAA.
Tagi: EFSF, kryzys, ratyfikacja, traktat, UE
Autor: A.K.
Data: 03 lipca 2012