· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Nowelizacja "Prawa o zgromadzeniach"

 

   Sejm uchwalił prezydencki projekt nowelizacji ustawy "Prawo o zgromadzeniach". Nowe regulacje pozwolą wprowadzić zakaz organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli może to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego.

   Projekt przygotował i wniósł do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski. Nowelizacja przewiduje m.in., że organy gminy mogą zakazać organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, gdyby mogła zaistnieć możliwość naruszenia porządku publicznego. Nowelizacja wydłuża też termin zgłoszenia wniosku o organizację zgromadzenia z 3 do 6 dni, nie odnosi się do zgromadzeń spontanicznych oraz wprowadza zakaz zakrywania twarzy.

   Zgromadzenie będzie musiało mieć przewodniczącego, który ma być łatwo rozpoznawalny wśród pozostałych uczestników demonstracji. Będzie on odpowiedzialny za takie przeprowadzenie zgromadzenia, by zapobiec powstaniu szkody z winy uczestników. Osoby postronne, które zakłócałyby demonstrację musiałyby się stosować do poleceń przewodniczącego.

   Nowelizacja wprowadza kary grzywny, do 7 tys. zł dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje on swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz do 10 tys. zł dla osób, który nie stosują się do poleceń przewodniczącego

   Zapis o zgłaszaniu zakrywania twarzy przez demonstrantów został wykreślony z nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych w zeszłym miesiącu przez połączone sejmowe komisje sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Powodem było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2004 r., który stwierdził, że każdy ma prawo do zachowania anonimowości.
Tagi: gmina, grzywna, nowelizacja, Prezydent RP, TK, ustawa
Autor: A.K.
Data: 05 lipca 2012