· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację przepisów o dozorze elektronicznym

    Prezydent Bronisław Komorowski podpisał zmianę przepisów umożliwiającą stosowanie warunkowego przedterminowego zwolnienia wobec ukaranych pozbawieniem wolności na zasadzie dozoru elektronicznego – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

    Zmiany w ustawie o systemie dozoru mają zwiększyć między innymi liczbę osób odbywających karę poza więzieniami poprzez umożliwienie składania wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie osobom, wobec których zastosowano dozór.

   Dotychczas do takich skazanych nie miały zastosowania przepisy Kodeksu karnego o warunkowym zwolnieniu. Przekonywano, że w związku z tym były przypadki, iż osoba skazana na kilka miesięcy pozbawienia wolności wolała iść do zakładu karnego niż odbywać tę karę w domu w systemie dozoru elektronicznego, ponieważ nie mogła wtedy korzystać z warunkowego zwolnienia.

  Znowelizowane przepisy dają kuratorom także możliwość wnioskowania o uchylenie zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Ponadto umożliwiają one dokonywanie przez kuratorów zmian przedziałów czasowych, w których skazany ma prawo oddalać się z miejsca stałego pobytu.

   Elektroniczny dozór skazanych możliwy jest w całym kraju od początku 2012 r. System wprowadzano etapami od września 2009 r. Dozór elektroniczny można stosować wobec skazanych na karę do roku więzienia. Można go też stosować wobec osób z orzeczonym zakazem wstępu na imprezę masową. Do tej pory dozorem zostało objętych ponad 7,6 tys. skazanych, z czego około czterech tys. już odbyło karę. Aktualnie karę na zasadach elektronicznego dozoru odbywa ponad 3,6 tys. skazanych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje już nad włączeniem przepisów o dozorze elektronicznym do systemu kar w ramach Kodeksu karnego.
Tagi: dozór elektroniczny, kara, kodeks karny, Ministerstwo Sprawiedliwości, Prezydent RP, zwolnienia
Autor: A.K.
Data: 12 lipca 2012