· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Jak rozliczyć najem mieszkania?

                   Jak rozliczyć najem mieszkania?

     Przychód z najmu lokalu stanowi coraz większe źródło dochodu Polaków. Dlatego coraz częściej przychodzi nam zadać sobie pytanie: czy i jak rozliczyć się z fiskusem? Pytanie „czy?” pozostawiamy Państwa ocenie. Należy jednak pamiętać, że obecne ustawodawstwo w dużym stopniu uzależnia ochronę prawną właściciela od faktu zgłoszenia umowy najmu do urzędu skarbowego. Przedstawiamy za to odpowiedź na pytanie „jak?”. Na początku obecnego roku zmieniły się zasady najmu nieruchomości. Obecnie dochód z wynajmu nieruchomości można opodatkować na trzy sposoby. Podatek o najniższej stawce 8,5% stanowi korzystne rozwiązanie przy niskich wydatkach na utrzymanie nieruchomości. Gdy właściciel przewiduje renowację lub dopiero rozpoczyna, w inwestycję w mieszkanie powinien doliczyć dochody z najmu do podatku rozliczanego na zasadach ogólnych według skali 18 i 32%.

    Odpowiedni dobór formy opodatkowania może zaoszczędzić do kilku tysięcy złotych.. Do wyboru są trzy formy prowadzenia rozliczeń z urzędem:

1.   Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (8,5%)

2.   Zasady ogólne (stawki progresywne: 18% i 32%)

3.   Tzw. „podatek liniowy” (stawka: 19%)


Będąc osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, można wybrać między dwoma pierwszymi formami rozliczeń. W przypadku działalności gospodarczej natomiast podatnik musi zdecydować się na opłacanie podatku liniowego lub na zasadach ogólnych.Strona: [1] 2 3 czytaj dalej »


Tagi: dochód, podatki od wynajmu, przychód, ryczałty podatkowe, wynajem lokali
Autor: K. Ch.
Data: 23 listopada 2010