· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Strata dowodu często może drogo kosztować

 

    Z danych infoDOK - w czasie zeszłorocznych wakacji przestępcy ukradli 31,6 tys. dokumentów. Jest to zdecydowanie większa liczba niż w innych okresach roku.

    Dokumenty posłużyły do wyłudzenia 1,7 tys. kredytów na ponad 140 mln zł. W pierwszym kwartale tego roku złodzieje ukradli 27,9 tys. dokumentów tożsamości, na które próbowali wyłudzić 1,4 tys. kredytów na ponad 85,7 mln zł.

    Okres wakacyjny sprzyja dekoncentracji i gapiostwu, dlatego szczególnie w tym okresie należy dbać o bezpieczeństwo dokumentów. W razie ich utraty należy jak najszybciej zgłosić ten fakt zarówno w swoim banku, jak i policji. Dane o utraconym dokumencie zostaną przekazane do centralnej bazy danych systemu Dokumenty Zastrzeżone. Informacje będą automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z systemu. Całość trwa kilka minut.

   Jak zauważają eksperci najważniejsza jest pierwsza godzina po utracie dokumentów, ponieważ przestępcy od razu idą do banku, by wyłudzić kredyt bądź zrobić zakupy finansowane kredytem.
Tagi: banki, bezpieczeństwo, dokumenty elektroniczne, kredyt, przestępczość
Autor: A.K.
Data: 14 lipca 2012