· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Kontrowersyjny pomysł MSW- policja mogłaby strzelać do dzieci i kobiet w ciąży

   Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce walczyć o bezpieczeństwo policjantów, eliminując potencjalne zagrożenie, nawet jeśli tym zagrożeniem jest kobieta w widocznej ciąży lub dziecko poniżej 13 lat. Resort sprawiedliwości zakończył prace nad projektem zmian w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

   Już niebawem policja być może zyskać zupełnie nowe uprawniania, które pozwolą stróżom prawa na strzelanie do tylko potencjalnie bezbronnych ludzi, ale faktycznie podejrzewanych o przestępstwo. W przygotowanym projekcie MSW zakłada się, że funkcjonariusz już nie będzie musiał oddawać strzału ostrzegawczego. Obecnie zanim policjant strzeli w kierunku obywatela, ma obowiązek krzyknąć: "policja", i wezwać go do zachowania się zgodnego z prawem. Jeżeli podejrzany nie podporządkuje się, funkcjonariusz musi krzyknąć: „Stój – bo strzelam”, później oddać strzał ostrzegawczy. Dopiero potem ma prawo strzelić.

   Największe kontrowersje budzi pomysł zgody  na to, by policjant mógł strzelić do ciężarnej lub dziecka poniżej 13 roku życia. Stróż prawa będzie mógł wycelować do przyszłej matki lub dziecka jeśli dojdzie do zagrożenia życia funkcjonariusza lub innego człowieka.
Tagi: bezpieczeństwo, funkcjonariusz publiczny, policja, przestępczość
Autor: A.K.
Data: 16 lipca 2012