· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Telefony na kartę tylko na dowód? Koniec anonimowości?

    Obecnie by zostać użytkownikiem oferty "na kartę", wystarczy kupić jeden z zestawów startowych, które za kilka złotych dostępne są w kioskach, stacjach benzynowych czy salonach operatorskich. Główną zaletą  jest swoboda korzystania, oraz  fakt anonimowości. Klient kupuje kartę SIM i nie musi pokazywać swojego dowodu, co jest konieczne w przypadku ofert na abonament czy mix.

   Usługi pre-paid są popularne wśród "zwykłych" użytkowników,  jednak chętnie korzystają z nich także przestępcy. Taka anonimowość nie podoba się jednak służbom specjalnym. Zazwyczaj grupy przestępcze kupują zestawy startowe w większej ilości, by z jednej karty wykonać tylko jedno połączenie (po rozmowie karta SIM usuwana jest z telefonu, by nie ułatwiać namierzenia). Służby  bezpieczeństwa tłumaczą jednak, że mają sposoby, by namierzyć przestępców korzystających z pre-paid,  jest to jednak czasochłonne.

    Mimo to nalegają oni, by posłowie ograniczyli anonimową dostępność do telefonów pre-paid w Polsce. Jeśli politycy się zgodzą, to istnieje szansa, że już od przyszłego roku przy zakupie każdego telefonu na kartę będzie trzeba pokazać dowód tożsamości. Być może już po wakacjach posłowie zajmą się zmianami w prawie telekomunikacyjnym.
Tagi: bezpieczeństwo, prawo telekomunikacyjne, przestępcy, usługi
Autor: A.K.
Data: 23 lipca 2012