· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Ulga tylko dla dzieci bogatych rodziców.

 

        Odliczenie od podatku kwoty tzw. ulgi na dzieci jest skonstruowane w sposób uniemożliwiający ponad połowie rodziców skorzystanie z tej możliwości. Tylko co druga rodzina z trójką dzieci może skorzystać z pełnej kwoty odliczenia.

            Od początku 2013 roku odliczenie wynikające z wychowywania dziecka ma  ulec zwiększeniu o 50% w przypadku posiadania 3 dzieci,  a dla rodzin wielodzietnych (powyżej 3) odliczenie wzrośnie o 100%. W tym roku podatkowym rodzice mają prawo do odliczenia od podatku 1112 zł na każde dziecko, które pozostaje w ich wychowaniu, dla porównania w 2013 roku rodzic posiadający czwórkę dzieci będzie mógł odliczyć niemal 6 200 złotych – o 1,7 tysiąca więcej niż obecnie. Tak kształtuje się ulga w teorii, w zderzeniu z praktyką ulga będzie wykorzystana jedynie przez bogatsze rodziny.

            Według wyliczeń przekazanych przez Ministerstwo Finansów osoba o przeciętnym wynagrodzeniu, wychowująca trójkę lub więcej dzieci, nie skonsumuje nawet połowy odliczenia. Natomiast osoba, która wychowuje jedno dziecko, a jej przychody przekraczają 112 tysięcy złotych rocznie w ogóle nie skorzysta z prawa do odliczeń. Co za tym idzie nowelizacja ustawy o PIT, która według autorów ma wspomóc przyrost naturalny oraz sytuacje rodzin wielodzietnych – według GUS niemal 50% takich rodzin jest zagrożonych ubóstwem – wspomoże jedynie stan budżetu oraz najbogatsze rodziny.

            Najwięcej na zmianie ustawy o PIT skorzystają rodziny wielodzietne, w których miesięczny dochód w gospodarstwie przekracza 5 tysięcy złotych. To ta grupa będzie mogła zapłacić ponad 6 tysięcy złotych podatku mniej w 2013 roku. Co więcej dla najbogatszych rodzin, w których jedno z rodziców ma niskie lub żadne dochody ulga będzie w stanie przesądzić o ustaleniu niższej grupy podatkowej. Wówczas „oszczędności“ z posiadania dzieci mogą przekroczyć kilkanaście tysięcy złotych rocznie na całą rodzinę.

            Zdaniem komentatorów obecny i planowany model ulgi na dzieci jest w rzeczywistości hasłem medialnym – korzysta z nich nieco ponad ćwierć rodziców, którzy posiadają dwójkę dzieci i więcej. Zdaniem praktyków prawa podatkowego zwiększanie kwoty ulgi nie jest praktycznym rozwiązaniem. W ich ocenie należałoby wprowadzić kwotę wolną od podatku, która ulegałaby zwiększeniu wraz z każdym nowym dzieckiem lub ustalać dochód rodziny na podstawie ilości osób mieszkających w gospodarstwie, w tym dzieci – taki model przyjęto we Francji i niektórych krajach skandynawskich.
Tagi: GUS, Ministerstwo Finansów, PIT, podatek, prawo podatkowe
Autor: K.CH.
Data: 30 lipca 2012