· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

UOKiK: kara za tanie karnety dla TIR tylko dla swoich

   Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce ograniczało konkurencję poprzez różnicowanie opłat za dystrybucję karnetów TIR – orzekła prezes UOKiK. Za nadużywanie pozycji rynkowej organizacja została ukarane sankcją finansową.

   Według przeprowadzonego przez UOKiK  postępowania, przewoźnicy polscy oraz zagraniczni, którzy nie należeli do Zrzeszenia musieli płacić za karnety ponad dwukrotnie więcej niż jego członkowie.

    Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych(ZMPD) zrzesza blisko 4 tysiące podmiotów i jest  największym stowarzyszeniem w branży transportu drogowego w naszym kraju. Jest jedynym w Polsce dystrybutorem karnetów TIR. Zgodnie z międzynarodową konwencją jego posiadanie ułatwia międzynarodowy przewóz towarów w transporcie drogowym. Dzięki karnetowi przewoźnik może np. przejechać przez kilka państw bez kontroli celnej. Zastrzeżenia Urzędu wzbudziło zróżnicowanie opłaty manipulacyjnej za wydanie karnetu pobieranej przez Zrzeszenie.

   W trakcie prowadzonego od października 2011 roku postępowania Urząd ustalił, że Zrzeszenie, wykorzystując fakt, że jest jedynym dystrybutorem karnetów TIR, dyskryminowało podmioty będące poza jego strukturami. Jak wykazało postępowanie, przewoźnicy polscy oraz zagraniczni, którzy nie należeli do Zrzeszenia musieli płacić ponad dwukrotnie więcej niż jego członkowie. Taka praktyka trwała ponad 10 lat.
Tagi: kara grzywny, konkurencja, TIR, transport, UOKiK
Autor: A.K.
Data: 01 sierpnia 2012