· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Senat wniósł poprawki do nowelizacji ustawy o zgromadzeniach.

   Senat przyjął nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Senatorowie zaproponowali ponadto kilkanaście poprawek m.in. dotyczących skrócenia do trzech dni roboczych terminu na złożenie zawiadomienia o zgromadzeniu, jak i obniżenia wysokości grzywien.

   Za całością nowelizacji wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 55 senatorów, przeciw było 34, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej większości nie uzyskał wniosek o odrzucenie nowelizacji, z kolei wniosek o jej przyjęcie bez poprawek został wycofany przed głosowaniami.

   Łącznie Senat zaproponował do nowelizacji 13 poprawek. Nowelizacja trafi teraz ponownie do Sejmu. Pomysł przygotowania nowelizacji powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Przyjęta w czerwcu przez Sejm nowelizacja daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

    Od początku prac legislacyjnych propozycje przepisów przedstawione przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wywołują spore kontrowersje, i wielu osobom wydają się niedemokratyczne. Przeciwko nowelizacji protestują m.in. organizacje pozarządowe. Za odrzuceniem noweli opowiedziały się również dwie senackie komisje. Kancelaria Prezydenta odpierała zarzuty jeszcze w czerwcu, twierdząc że projekt jest zrównoważony i przestrzega konstytucyjnego prawa do wolności, ale i do bezpieczeństwa.
Tagi: grzywna, nowelizacja, prawo do wolności, Prezydent RP, Senat RP, zgromadzenie
Autor: A.K.
Data: 03 sierpnia 2012