· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Podwyżki opłat sądowych będą, ale mniejsze.

    Za pisemne uzasadnienie wyroku zapłacimy nie 100, ale 50 zł. Resort sprawiedliwości nie rezygnuje jednak z innych podwyżek. Ministerstwo Sprawiedliwości po krytyce ze strony innych resortów oraz Rządowego Centrum Legislacji lekko poprawiło projekt założeń projektu nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

   Nie wszystkie uwagi zostały w nim jednak uwzględnione. Najważniejszą zmianą jest obniżka ze 100 do 50 zł wysokości planowanej opłaty od wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Obecnie wnioskujący o uzasadnienie nie płaci ani złotówki.

  Motywem proponowanych zmian nie może być wyłącznie ich charakter fiskalny, nie służyłoby to bowiem celom wymiaru sprawiedliwości, zaś wysokie koszty stanowiłyby istotną barierę dostępu do sądu - twierdził dr Jacek Krawczyk, wiceprezes RCL. Po konferencji uzgodnieniowej w sprawie projektu założeń, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. Ministerstwa Gospodarki, RCL oraz Ministerstwa Finansów, resort sprawiedliwości postanowił więc nieco zmodyfikować jego zapisy.

 Najistotniejszą zmianą jest obniżenie opłaty od wniosku o sporządzenie pisemnego uzasadnienia. Na początku MS chciało, aby opłata ta wynosiła 100 zł, teraz ma ona wynosić połowę tej sumy. Jak uzasadniła Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości, pod wpływem uwag, jakie pojawiły się w trakcie uzgodnień, resort doszedł do wniosku, że istotnie opłata ustalona na poziomie 100 zł mogłaby być wygórowana.
Tagi: Ministerstwo Sprawiedliwości, opłaty skarbowe, Rządowe Centrum Legislacji, wyrok
Autor: A.K.
Data: 07 sierpnia 2012