· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Ułatwienia dla przedsiębiorców.

 

    Z 14 do 3 dni ma się skrócić czas, w którym naczelnik urzędu skarbowego ma wydawać potwierdzenie o nadaniu NIP firmie rozpoczynającej działalność gospodarczą.

    Będzie to dotyczyło podmiotów innych niż osoby fizyczne, bo te już otrzymują NIP w ciągu jednego dnia. Regulacja ta, w praktyce skracająca czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej, została przewidziana w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw.

    Zaproponowano również ograniczenie dotychczasowych obowiązków obciążających pracodawców. Przewidziano zwolnienie ich z konieczności zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej.

    Zgodnie z nowymi przepisami, obydwie inspekcje niezbędne dane będą uzyskiwać z rejestru podmiotów prowadzonego przez GUS i kont płatników prowadzonych przez ZUS. Według Banku Światowego oznacza to zmniejszenie o 1/3 procedur niezbędnych przy rejestracji podmiotu. Zlikwidowane zostaną 2 z 6 procedur rejestracyjnych.
Tagi: GUS, NIP, PIP, regulacja
Autor: A.K.
Data: 20 sierpnia 2012