· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

50zł za donos do policji.

 

W budżecie na 2013 r. KGP zarezerwowała 51 mln zł na wynagrodzenia dla konfidentów. To problem dla fiskusa. "Nagrody" dla informatorów są nieopodatkowane, co w rozliczeniach próbują wykorzystywać nieuczciwi podatnicy.

Wydatki na fundusz operacyjny ukryto pod pozycją nr 4200 w planie budżetu KGP na rok 2013. Choć stanowią zaledwie promil całości kosztów (w przyszłym roku sięgną 10 mld zł), to szczegółowy sposób gospodarowania tą kwotą okryty jest tajemnicą państwową.

 Mundurowi finansiści zaplanowali, że w ramach tego funduszu policja wyda 43,5 mln zł, a Centralne Biuro Śledcze 7,5 mln. W sumie - 51 mln zł. Największą pozycję w tej kwocie stanowią wypłaty dla informatorów i agentów policji. Ponadto z funduszu dokonywane są zakupy np. nieoznakowanych radiowozów i specjalistycznego sprzętu do inwigilacji.

 Aby zagwarantować bezpieczeństwo policyjnym współpracownikom, wypłaty z funduszu operacyjnego nie podlegają opodatkowaniu.  Mówi o tym artykuł 22 par. 2a ustawy o policji. Zasady rozliczania wydatków przez przełożonych reguluje kilka rozporządzeń i zarządzeń.

Zwykle wypłaty dla informatorów policyjnych to 50-1000 zł. Okazjonalnie w grę wchodzą wyższe sumy i za każdym razem decyduje o nich komendant wojewódzki lub nawet główny.

Wyższymi kwotami wynagradzani są informatorzy Centralnego Biura Śledczego.
Tagi: bezpieczeństwo, CBŚ, fiskus, KGP, policja
Autor: A.K.
Data: 21 sierpnia 2012