· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

RPO: jeżeli obiad w szkole to tylko po kosztach.

            Biura Rzecznika Praw Obywatelskich sprzeciwia się likwidacji punktów gastronomicznych w szkołach powszechnych. RPO nie zgadza się również na zastępowanie ich zewnętrznym kateringiem – w szkole nie mogą obowiązywać ceny rynkowe żywności ponieważ pełni ona funkcję opiekuńczą.

             Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich szkolna stołówka powinna oferować posiłki po cenie nie przekraczającej rzeczywistych wydatków na zakup produktów. Ceny muszą być dostosowane zamożności rodziców uczniów i być dostępne dla każdego. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty bez znaczenia jest czy posiłek jest przygotowany na terenie szkoły, czy poza nią i czy kucharzem jest pracownik szkoły czy inna osoba.

            Zgodnie z ustawą jeżeli szkoła dysponuje stołówką musi być ona utrzymywana ze środków publicznych. Prowadzenie stołówek nie stanowi obowiązku szkoły – jej istnienie powinno być uwarunkowane od trzech czynników: woli opiekunów uczniów, możliwości lokalowych i możliwości finansowych samorządu. Ustawa dotyczy jedynie szkół publicznych tzn. tych, które działają na podstawie ustawy i wykorzystują środki publiczne.   
Tagi: ceny, Rzecznik Praw Obywatelskich, samorząd, szkoła
Autor: K.CH.
Data: 23 sierpnia 2012