· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Ubezpiecz się od fiskusa.

 

        Przedsiębiorca przy spotkaniu z fiskusem zachowuje się jak bezbronne dziecko – dlatego ubezpieczyciele i doradcy podatkowi chcą sprzedawać ubezpieczenia na wypadek konfliktu z urzędem skarbowym. Ponad połowa przedsiębiorców, z segmentu MSP, boi się urzędu skarbowego, a tylko 2 na 10 wie co robić gdy wejdzie w konflikt z urzędem skarbowym – takie dane podał Puls Biznesu. 82% przedsiębiorców stresuje się formalnościami związanymi z płaceniem podatków, dla porównania tylko 65% stresuje się problemami z ZUS, takie informacje płyną z badań przeprowadzonych przez firmę 4P research mix.

        Jak się okazuje przedsiębiorcy mają się czym stresować. Prawie 75% kontroli przeprowadzonych przez organy skarbowe zakończyło się wystawieniem mandatu. W 2011 roku przedsiębiorcy zostali  49 tysięcy razy pozwani na podstawie przepisów karnoskarbowych, z czego ponad 90% pozwów zakończyło się wyrokiem skazującym w pierwszej instancji. Najważniejsze organizacje gospodarcze np. Bank Światowy, które oceniają polską gospodarkę jako największą jej wadę zawsze wskazują na niestabilny system podatkowy, zmieniające się przepisy prawa podatkowego oraz brak jasnych reguł interpretacyjnych.

        Problemem jest również dostępność usług doradców podatkowych, nie stać na nią większości mikro i małych przedsiębiorstw. Jedynie 12% średnich przedsiębiorstw chętnie korzysta z takich usług. Zmienić to mają ubezpieczenia gospodarcze, które pokryją koszty obsługi prawnej w przypadku konfliktu z inspektorem skarbowym. W zamian za cenę polisy ubezpieczyciele zapewniają nie tylko ochronę prawną przed sądami, ale również obsługę w wypadku kontroli skarbowej.

        By zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w „ubezpieczenia od fiskusa“, a ekspertów prawa podatkowego do włączenia się w opisane projekty najwięksi ubezpieczyciele organizują konferencje i kampanie edukacyjne dla przedsiębiorców jak np. akcja „Po pierwsze biznes“.

        Ubezpieczenia od fiskusa, które są popularne w USA oraz krajach zachodniej Europy, w Polsce są niemal nieznane. Jest to dopiero rozwijający się rynek, który z pewnością rozkwitnie za sprawą drogich usług prawnych i rozwoju najmniejszych przedsiębiorstw, które wchodzą w konflikt z urzędem skarbowym nie częściej niż raz na parę lat. Nie bez znaczenia jest również inflacja doradców podatkowych oraz radców prawnych zajmujących się obłsugą przedsiębiorstw. Ubezpieczenia sprowadzą dodatkowych klientów do coraz bardziej nasyconej branży.
Tagi: fiskus, MSW, podatki, ubezpieczenia, urząd skarbowy, ZUS
Autor: K.CH.
Data: 09 września 2012